Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort si tutela minorilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort si tutela minorilor

buna,sunt in italia de 3 ani,casatorita, am doi copii minori de 4 si 5 ani,vreau sa bag cerere de divort in tara si vreau sa dezbat si tutela copiilor,va rog frumos daca puteti sami spuneti pasii pe care trebuie sai fac intr-un proces de divort si unul de tutela,va multumesc
Nu ati specificat daca sotul si minorii locuiesc cu dvs. si locul in care a fost incheiata casatoria.
oricum, plecand de la premisa ca dvs. locuiti cu minorii in Italia si ca sotul este in tara, cererea de divort se va introduce la instanta competenta din raza ultimului domiciliu comun al sotilor;
puteti acorda unui avocat o procura de consimtamant pentru a nu fi nevoita sa va prezentati in instanta (in procesele de divort prezenta reclamantului este obligatorie, sub sanctiunea respingerii cererii ca nesustinuta).
Incredintarea minorilor va fi al 2 lea capat de cerere; avand in vedere varsta frageda a acestora, nu ar trebui sa fie o problema sa va fie incredintati (asta in cazul in care locuiesc cu dvs. in prezent), urmand ca tatal acestora sa fie obligat la plata unei pensii de intretinere. In cauza se va dispune si efectuare unei anchete sociale la locul in care precizati dvs. ca vor urma sa locuiasca minorii.
Daca aveti resedinta in strainatate iar paratul are domiciliul in Romania, va recomand sa angajati un avocat caruia sa-i faceti o procura speciala pentru a va putea reprezenta in divort astfel ca nu va mai trebui sa fiti prezenta la fiecare termen de judecata in fata instantei.
Regula este ca reclamantul din procesul de divort sa fie prezent personal la fiecare termen de judecata, deoarece lipsa nejustificata de la un termen de judecata va conduce la respingerea cererii ca nesustinuta.
In cazul in care reclamantul are resedinta in strainatate, exceptie recunoscuta de lege, acesta poate fi reprezentat in instanta. ;)