Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reevaluare cont 472
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reevaluare cont 472

Buna dimineata

Am si eu o nelamurire , cumva contul 472 se reevalueaza, sau trebuie sa ramana la cursul istoric???
Multumesc
la 31.12.2009 - toate conturile se reevalueaza, cf 1752
De la 01.01.2010- toate conturile se reevalueaza , conform omef 3055
185._
(1)În înţelesul prezentelor reglementări, o tranzacţie în valută este o tranzacţie care este exprimată sau necesită decontarea într-o altă monedă decât moneda naţională (leu), inclusiv tranzacţiile rezultate atunci când o entitate:
a)cumpără sau vinde bunuri sau servicii al căror preţ este exprimat în valută;
b)împrumută sau oferă spre împrumut fonduri, iar sumele ce urmează să fie plătite sau încasate sunt exprimate în valută; sau
c)achiziţionează sau cedează într-o altă manieră active, contractează sau achită datorii exprimate în valută.
186.La finele fiecărei luni, creanţele şi datoriile în valută se evaluează la cursul de schimb al pieţei valutare, comunicat de Banca Naţională a României din ultima zi bancară a lunii în cauză. Diferenţele de curs înregistrate se recunosc în contabilitate la venituri sau cheltuieli din diferenţe de curs valutar, după caz.