Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ar trebui sa mi se reduca dobanda la credit?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ar trebui sa mi se reduca dobanda la credit?

Buna ziua,

In aprilie 2007 am contractat un credit de nevoi personale de la o banca, cu DAE 13,04%, indice de referinta Euribor la 3 luni si marja 6%, rata dobanzii fiind de 10,9%.
In contract se ma specifica:"Rata dobanzii este variabila si revizuibila la fiecare 3 luni in functie de noua valoare a indicelui de referinta si marja bancii. La data contractului, rata dobanzii perceputa de banca este cea mentionata la cap.IV, termenii imprumutului. Rata dobanzii este stabilita in functie de indicele re referinta la care se adauga marja variabila a bancii, care la data incheierii contractului este cea mentionata in cap.IV termenii imprumutului. Dobanda se poate modifica in functie de variatia indicelui de referinta si a marjei, conform deciziei bancii. In cazul in care indicele de referinta variaza cu minim 10%(in plus/minus) fata de valoare initiala a acestuia (la data semnarii contractului/la cea mai recenta modificare dupa caz), banca poate modifica dobanda in consecinta, in orice moment, conform deciziei sale"

Intrebarea mea este daca banca nu ar fii trebuiat sa imi recalculeze dobanda, respectiv ratele?
ncris78, utilizator