Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionar MAI, PFA taximetrist, plata CAS?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionar MAI, PFA taximetrist, plata CAS?

Un prieten, pensionar militar (mai) si-a facut PFA din 2007 si a lucrat cu impozit fix anual ca taximetrist, si a primit acum o instiintare ca trebuie sa se prezinte sa plateasca CAS din perioada 2005 - 2009. Este obligat sa sa plateasca din moment ce i se retine din pensie CAS ?

Va multumesc

Da, intrucat acesta obtine venituri din activitati independente.
Mai am o intrebare , legata de CAS ( pensia / cartea de munca) , un pensionar militar , PFA mai este obligat sa plateasca sau sa incheie un contract cu CAS daca nu doreste sa i se contorizeze vechimea ?
( de la Casa de pensii i s-a spus ca daca este pensionat dupa legea 179(MAI) trebuie sa platesca CAS, este adevarat )
Si daca m-ati putea ajuta cu articolul care reglementeaza aceasta , v-as fi foarte recunoscator.

Poate ajuta in legea 19/200 la art194

"ART. 194
(1) Între sistemul public şi celelalte sisteme proprii de asigurări
sociale, neintegrate pana la data intrării în vigoare a prezentei legi,
inclusiv sistemul pensiilor militare, se recunosc reciproc stagiile de
cotizare, respectiv vechimea în munca sau vechimea în serviciu, în vederea
deschiderii drepturilor la pensie pentru limita de varsta, de invaliditate
şi de urmaş, precum şi a altor drepturi de asigurări sociale prevăzute de
prezenta lege."

(3) Perioadele asimilate stagiului de cotizare, prevăzute la art. 38
alin. (1) lit. b) şi c), care constituie şi vechime în munca sau în
serviciu în sistemul pensiilor militare şi în celelalte sisteme proprii de
asigurări sociale neintegrate, se iau în calcul, optional, în unul dintre
sisteme.
MariusG3, utilizator