Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... infractiuni si infractiuni grave
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

infractiuni si infractiuni grave

În cazul în care o personă fizică ori juridică a săvârşit mai multe infracţiuni de ex:
1. Abuz în serviciu
2. Fals în înscrisuri oficiale
3. Fals în înscrisuri sub semnătură privată
4. Fals intelectual
5. Uz de fals
6. Neglijenţă în serviciu

Care pe care absorbă şi care dintre infracţiuni vor rămâne .
Ori plângerea sau denunţul să se facă defalcat pt fiecare infracţiune?

Cazul este următorul : Eliberarea unei adeverinţe , de către un funcţionar din cadrul unei instituţii publice , neadevărată , falsă , semnată şi ştampilată.
Va multumesc
elibererarea cu intentie sau fara a acestui fals?
dintre 2,3,4 si 5 este fals intelectual doar
1. Depinde si daca infractiunile sunt in concurs real sau ideal . ;)

2. In plangere , se descriu toate faptele .

3. La ultima intrebare , as opina un fals intelectual .
din cate se pare un concurs ideal
Referindu-ne doar la infractiunile de fals , ar ramane falsul intelectual si uzul de fals daca vorbim de concursul ideal .
Insa , referitor la falsul in inscrisuri oficiale si cel sub semnatura privata , poate fi retinut numai unul . Actul ori e oficial , ori nu e .
Sunt multe de spus si nu cred ca e cazul sa facem curs de dr. pen. special .