Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum se sanctioneza falsul si uzul de fals?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum se sanctioneza falsul si uzul de fals?

Buna ziua!
Ma aflu in urmatoarea situatie:
Arendasul anexeaza contractului de arenda un act aditional falsificand semnatura arendatorului.Mai mult, functionarul din cadrul primariei i-a eliberat adeverinta necesara la APIA pentru obtinerea subventiei inainte de 15.05.2013, desi actul fals este datat 06.08.2013.Ne aflam in situatia de fals si uz de fals in inscrisuri sub semnatura privata in cazul arendasului? Dar in situatia de fals si uz de fals in inscrisuri oficiale in cazul functionarului?
Va multumesc!
E un fals in inscrisuri sub semnatura privata in sarcina arendasului, fara uz de fals deoarece se absoarbe in prima infractiune cand este folosit de insusi falsificator + o infractiune de inselaciune doarece din ce spuneti pare ca a inselat statul pentru obtinerea unei subventii. In sarcina functionarului ar putea fi o eventuala neglijenta in serviciu, desigur pana la dovedirea relei credinte a acestuia, caz in care poate fi un fals intelectual +complicitate la inselaciune.