Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... infractiuni si infractiuni grave
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

infractiuni si infractiuni grave

În cazul în care o personă fizică ori juridică a săvârşit mai multe infracţiuni de ex:
1. Abuz în serviciu
2. Fals în înscrisuri oficiale
3. Fals în înscrisuri sub semnătură privată
4. Fals intelectual
5. Uz de fals
6. Neglijenţă în serviciu

Care pe care absorbă şi care dintre infracţiuni vor rămâne .
Ori plângerea sau denunţul să se facă defalcat pt fiecare infracţiune?

Cazul este următorul : Eliberarea unei adeverinţe , de către un funcţionar din cadrul unei instituţii publice , neadevărată , falsă , semnată şi ştampilată.
Va multumesc
unde e uzul de fals in speta?
unde e inscrisul sub semnatura privata?
unde e alterarea sau contrafacerea ptr a fi fals in inscrisuri oficiale?
ma refeream la concurs ideal intre fals intelectual si abuz sau neglijenta in functie de forma vinovatiei
descrierea spetei este cam succinta, insa nu cred ca se pune problema abuzului de serviciu care presupune o vatamare produsa intereselor unei persoane. din punctul meu de vedere functionarul care a intocmit actul se face vinovat de fals intelectual iar persoana care a folosit actul stiind ca este fals a savarsit infractiunea de uz de fals. deci, numai in cazul in care functionarul a intocmit actul pt sine se poate vorbi de un concurs de infractiuni intre fals intelectual si uz de fals.
Adeverinta respectiva eliberata este norma un act oficial din moment ce a fost eliberata de o institutie publica .
O adeverinta eliberata prin care se mentioneaza ca solicitantul nu detine casa ori o locuinta in orasul respectiv desi in realitate detine . Acum eu nu pot dovedi ca afost cu intentie ori nu , dar cred ca se incadreaza la infractiunea de fals in inscrisuri oficiale iar pt ca a si fost stampilata si semnata fals intelectual si fals sub semnatura privata .
Oricum explicatiile primite mi-au fost de ajutor .
Va multumesc
bladeiii a scris:

Adeverinta respectiva eliberata este norma un act oficial din moment ce a fost eliberata de o institutie publica .
O adeverinta eliberata prin care se mentioneaza ca solicitantul nu detine casa ori o locuinta in orasul respectiv desi in realitate detine . Acum eu nu pot dovedi ca afost cu intentie ori nu , dar cred ca se incadreaza la infractiunea de fals in inscrisuri oficiale iar pt ca a si fost stampilata si semnata fals intelectual si fals sub semnatura privata .

Faceti confuzie , stimate domn .
Chiar daca e un act oficial ( emis de o institutie ) , infractiunea este doar una si anume aceea de fals intelectual , ptr ca acel act oficial a fost emis de catre un functionar al institutiei , cu buna stiinta ( intentie) , atestand informatii neconforme cu realitatea .
Faptul ca a stampilat si a semnat acel act , nu constituie infractiuni distincte , ci sunt actiuni ale aceleiasi infractiuni .
Am inteles , cam tarziu dar mai bine mai tarziu decat niciodata#-o#-o#-o

pt functionar - fals intelectual si Uz de fals pt persoana care o foloseste