Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cost proces divort copil minor si partaj-Bucuresti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cost proces divort copil minor si partaj-Bucuresti

Imi puteti spune care sunt costurile (aproximativ) unui divort cu copil minor si partaj, fara complicatii (infidelitate, parasirea domiciluilui de catre sot, ambii dorind divortul) - Bucuresti?
Avand in vedere ca este vorba si de un copil minor,nu este posibil divortul prin acord.
Insa puteti solicita instantei desfacerea casatoriei din culpa comuna (vina ambilor soti),fara motivarea hotararii.

Taxa de timbru pentru actiunea de divort este de 39 lei+timbru judiciar de 0,3 lei.
Taxa de timbru pentru partaj este de 3% din valoarea masei partajabile.
La toate acestea se adauga si onorariul avocatului.
De acord cu Luiza.
Daca la primul termen de judecata incheiati tranzactie, solicitati restituirea taxei pe partaj de 3%din valoarea masei partajabile.
Sotul a depus cerere motivand "culpa comuna". Sotia vrea cerere reconventionala in care sa schimbe, motivand ca este numai vina sotului (infidelitate si parasirea domiciliului) si sa ceara si partajul. Nu este divort de comun acord in acte, ci spun ca ambii doresc divortul - adica nu lungirea inutila a unui proces care nu are cum sa avantajeze pe vreunul din noi, si mai ales pe copil. Eu tocmai de onarariul avocatului ma interesez, nu de nimicurile gen 'timbru judiciar". Ma intereseaza aproximativ sa stiu la ce suma sa ma astept. Multumesc!
Onorariul avocatului as vrea sa-l stiu, aproximativ. Multumesc pentru raspuns.
Adica, eu am fost la un avocat si mi-a cerut 1300 ron initial, apoi, pe parcursul discutiei, asa, intr-o mica paranteza, a spus ca 1300 + TVA; si nu mi-a placut aceasta, pentru ca un simplu TVA adaugat sumei initiale ( care oricum era mare, dupa parerea mea) imi depaseste posibilitatile financiare. Sotul a spus ca el plateste 1100 RON pentru tot. Ce vreau sa intreb, nu gasesc un avocat priceput si la un onorariu rezonabil, de vreme ce nu avem multe de impartit si vom cadea de acord?