Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Aprobarea vecinului pentru bransare gaz
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Aprobarea vecinului pentru bransare gaz

Buna ziua,
Vreau sa-mi montez centrala de apartament si trebuie sa ma leg la teava de gaz. In bloc cu 4 etaje sunt 7 apartamente cu centrala si vecinul care a tras primul teava de gaz vrea sa-i dau 300 euro ca sa ma leg. plus ca el nu vrea sa dea bani la niciun coproprietar. nu stiu cum sa procedez ca nu am posibilitate sa-i dau atatia bani. Credeti ca daca lasi da in judecata sa arate actele si sa-i platesc corect cat costa la timpul asta asi putea castiga procesul? nu vreau sa ma lase degeaba dar nu pot sa-i dau atatia bani.
Va multumesc anticipat!
daca o cerere de chemare in judecata s-ar finaliza intr-o luna, ar merita..........#-o
Si mie mi se pare ca suma de 300 euro pretinsa este cam mare. Cunosc faptul ca atunci cand s-au demarat lucrarile de separare de masura pe gaze naturale s-au cheltuit niste bani, cineva s-a ocupat de toate formalitatile necesare - si care nu au fost putine, insa nu stiu daca respectivul poate demonstra ca intreaga lucrare a costat in cazul celor 7 ap. separae 2100 euro...
Zilele trecute a mai fot pe forum o discutie asemanatoare si nu stiu nici acum cum s-a finalizat pentru ca sfatul nostru, pana la urma a fost ca este necesar sa va intelegeti intre dvs. Depinde si de discutiile avute pana acum... La noi cineva a refuzat sus si tare sa participe la cheltuielile comune privind separarea de masura pe motiv ca este mai ieftin sa foloseasca butelii (a folosit expresia - va invelesc in butelii!), numai ca intre timp pretul incarcarii unei butelii a crescut constant plus deranjul cu montat-demontat-incarcat, etc. Acum a venit spasit la as., chipurile si-a cerut scuze pentru aroganta si dispretul pe care ni l-a aratat in faza cu invelitul in butelii si dupa ce i-am demonstrat cam costa acum contributia sa la cheltuielile comune, a achitat si i-am dat adeverinta necesara la furnizorul de gaze in vederea demararii formalitatilor de separare de masura.
Acum ce sa va spun, este necesar sa va intelegeti cu "barosanul" care ce-i drept a investit intr-o lucrare pentru toata scara...
mai bine incercati la serviciul tehnic al distribuitorului de gaze de care apartineti (gdf suez sau e-on gaz, dupa caz), explicati-le situatia si ei va vor da toate lamuririle necesare pe aceasta tema, ei fiind cei mai in masura sa va explice cum sta treaba si care sint pasii de parcurs in rezolvarea problemei
multa bafta !