avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lamurire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lamurire

in cazul unui imobil dintr-o comuna oarecare,are dretul vecinul din spatele casei sa nu ii acorde dreptul proprietarului imobilului respectiv sa isi zugraveasca spatele casei in culoarea pe care o doreste?mai ales avand in vedere faptul ca fatada casei este de 2 ani de zile in culoarea respectiva?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:55, 2 Iulie 2010
Teoretic, nu are dreptul, insa daca nu exista in fapt posibilitatea de a zugravi "spatele casei", altfel decat "trecand pe proprietatea vecinului", atunci acesta are dreptul sa nu va permita accesul pe proprietatea sa.

Poate ne spuneti cateva amanunte privind "starea de fapt/drept" privind amplasarea "spatelui casei dvs."...
proprietarul din cate stiu are in spatele casei 60 cm
insa vecinul nu contesta faptul ca nu are dreptul sa isi faca reparatii dar sustine (fara temei legal) ca nu are dreptul numai la culoarea care o doreste el avand in vedere ca spatele curtii e in curtea sa
asadar vecinului nu ii place cularea pe care proprietarul doreste s a o dea casei
intrebarea mea era legata si de faptul daca pentru asa ceva este nevoie de acordul vecinului
intrebati daca vecinul trebuie sa-si dea acordul pt o culoare anume,cu care zugraviti spatele casei dvs?
puteti s-o faceti si roz cu picatele, in lipsa unei hotarari a primariei, sa zicem
o hotarare a primariei nu stim sa existe insa vecinul e consilier si crede ca poate sa faca ce vrea

la un moment dat am chemat si politia insa nici acestia nu au avut ce face si ne-au sfatuit sa ii dam in judecata


asa ca nu stiu daca putem sau nu sa ii dam

adica avem castig de cauza sau mergem degeaba

ne-am gandit ca poate exista o lege ceva care nu da voie sa schimbi culoarea casei numai cu acordul vecinului

multumesc
nu aveti de ce sa ii dati in judecata. daca stati la dvs in curte si zugraviti, va vedeti de treaba. daca e ceva ce nu le convine, sa va cheme vecinul in judecata.
daca va strica ceva, va agreseaza, depuneti plangere la politie.
(sa nu va faca greutati nenea consilierul, sa nu demolati, construiti fara autorizatie)
daca se impauneaza cu functia, il puteti reclama primarului.
mai exista calea de mijloc, daca va place si dvs culoarea ce-o prefera, sa va dea dansul bani sa cumparati lavabila de exterior

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul de proprietate incalcat avoty avoty as avea o intrebare in cazul in care doresc sa imi renovez casa, iar vecinul din spatele casei nu ma lasa sa trec prin curtea sa pentru a o zugravi, ce pot ... (vezi toată discuția)
Aer conditionat lola@# lola@# Buna ziua, Este vorba despre vecinii din spatele casei mele,care mă agasează cu mesaje în privința unui aer condiționat pe care l-am amplasat pe spatele ... (vezi toată discuția)
Probleme cu vecinii naroty naroty buna ziua in primul rand imi cer scuze ca sunt insistent (avand in vedere ca am mai postyat acest subiect pe forum) insa nu sunt pe deplin lamurita prl e ... (vezi toată discuția)