Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cesiune antecontract v.c.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cesiune antecontract v.c.

buna ziua, de f. multe ori am cerut sfaturi pe acest forum atat ptr. mine cat si prieteni si mi-ati fost de ajutor....apelez din nou la sfaturile dvs. .....2 antecontracte v.c. unul pe numele meu(24 ani necasatorita) si unul pe numele parintilor ,..promitenti vanzatori escroci --termen de predare 15 nov. 2008 ..nici la aceasta data nu s-au apucat de constructie.- In cazul in care vor construi .. posibilitatile noastre financiare nu ne mai permit sa le cumparam pe amandoua ---pot parinti sa-mi cesioneze mie drepturile lor si sa cumulam bani dati (38.000.euro) sa ramanem numai cu un ap.? m-ar interesa pasi ce trebuiesc urmati ptr. ca investitori nici nu vor sa auda ei vor atunci cand vor face sa le si vanda ...-multumesc mult
Daca vanzatorii nici nu sau apucat de constructia apartamentelor,vedeti clauzele contractuale si reziliati contractul si recuperati-va banii;
Mare grija la tepari,sunt multi care au luat banii si au plecat cu ei sau le-a intrat firma in faliment si nu mai aveti ce recupera
Lasa-ti cesiunea mai bine v-ati recupera banii ca sunt acum fff multe apartamente pe piata pe care nu le mai cumpara nimeni
Treaba asta pare sa fie teapa!
Vezi ca ai un termen de 3 ani in care poti recupera banii ,dupa aceea se prescrie dreptul la actiune si timpul trece;
Cesiunea nu-i problema se poate face intr-un fel
ati intuit f. bine sunt niste tepari dar mai mici....antecontractele sunt incheiate cu doua pers. fizice care intre timp si-au instrainat (sau poate nici nu au avut) tot. nu avem ce sa luam de pe ei,au instrainat si terenul(l-au trecut pe numele unei surori) pe care urma sa construiasca de teama sa nu il execute alti promitenti cumparatori care au intuit mai devreme ce se intimpla...Ap. sunt in alt judet decit cel de domiciliu si parintii mei nu au stiut ce se intimpla iar eu (studenta in acel oras ) am avut incredere in ei....criza... ne miscam mai greu.....in situatia noastra sunt vreo 60 pers. ei construiesc dar ffff greu ..nu avem nimic altceva de facut decat sa ne rugam sa construiasca altfel bani sunt pierduti ....de aceea singura preocupare este"in cazul in care vor construi "ce sa facem sa nu pierden avansul la unul din ap. sunt 20 de pers. cu hotararile jud. in mana si nu au ce executa.....pe mine ma interesau pasi pentru aceea cesiune...multumesc inca odata
Cesiunea se face la notar. In termen de 30 zile aveti obligatia sa notificati promitentul vanzator prin executor judecatoresc ca s-a efectuat cesiunea de creanta.
PPPP a scris:

Cesiunea se face la notar. In termen de 30 zile aveti obligatia sa notificati promitentul vanzator prin executor judecatoresc ca s-a efectuat cesiunea de creanta.

1. Cesiunea nu trebuie facuta la notar. Adica, nu are notarul nicio treaba cu cesiunea, decat daca vor partile. Adica, nu e obligatoriu la notar.

2. Nu exista niciun termen legal de 30 de zile pentru notificare

3. Nici macar notificarea nu este obligatorie pentru validitatea cesiunii (daca o privim, asa cum o priveste userul pppp, ca fiind o cesiune de creanta. Notificarea are rostul ei, dar altul decat validitatea conventiei de cesiune

4. si nu in ultimul rand. Aici nu discutam despre o cesiune de creanta, ci despre cesionarea drepturilor si obligatiilor rezultate dintr-un contract, ceea ce se mananca cu altceva.