Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu pentru studii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu pentru studii

Se acordă concediu pentru studii plătit în sistemul bugetar?
marabirta a scris:

Se acordă concediu pentru studii plătit în sistemul bugetar?

Nu cred ca in sistemul bugetar se acorda concediul pentru studii platit.
numai daca te trimite unitatea
irinaelenaboboc a scris:

numai daca te trimite unitatea

1. În cazul în care participarea la cursurile sau stagiile de formare profesională este iniţiată de angajator, toate cheltuielile ocazionate de această participare sunt suportate de către acesta.

2. În cazul în care salariatul este cel care are iniţiativa participării la o formă de pregătire profesională cu scoatere din activitate, angajatorul va analiza solicitarea salariatului, împreună cu sindicatul sau, după caz, cu reprezentanţii salariaţilor.
In acest caz, angajatorul va decide cu privire la condiţiile în care va permite salariatului participarea la forma de pregătire profesională, inclusiv dacă va suporta în totalitate sau în parte costul ocazionat de aceasta.