Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... impozit auto majorat iulie 2010
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

impozit auto majorat iulie 2010

Se poate ataca in justitie ordonanta guvernului prin care s-a modificat nivelul impozitului auto de la 1 iulie 2010? Este legala aplicarea retroactiva a acestui impozit? As prefera sa platesc diferenta de impozit pentru o actiune legala contra guvernului Romaniei decit sa le platesc banii HOTILOR!!!
729cristian a scris:

Este legala aplicarea retroactiva a acestui impozit?

Impozitul nu se plateste retroactiv .
OG 59 intra in vigoare de la 01.07.2010 iar impozitul majorat este calculat pentru sem II al anului .
Magda Staicu a scris:

729cristian a scris:

Este legala aplicarea retroactiva a acestui impozit?

Impozitul nu se plateste retroactiv .
OG 59 intra in vigoare de la 01.07.2010 iar impozitul majorat este calculat pentru sem II al anului .

Daca am platit integral impozitul, la inceputul anului, pt.ambele semestre, voi achita o diferenta?
da
Uitati si temeiul legal :
II .Pentru anul fiscal 2010, termenul de plata a diferentelor de impozit rezultate in urma aplicarii prevederilor prezentei ordonante de urgenta este 31 decembrie 2010.
(2) Persoanele fizice care achita integral pana la data de 30 septembrie 2010 impozitele recalculate in urma aplicarii prevederilor prezentei ordonante de urgenta, pentru diferentele rezultate, beneficiaza de bonificatia stabilita prin hotararile consiliilor locale adoptate pentru anul 2010.

ART. III
Prevederile prezentei ordonante de urgenta se aplica incepand cu 1 iulie 2010.
--- din oug 59/2010
Si e valabil si pt. imobile, nu? Multumesc mult.
da .
Pentru imobilele aflate in proprietate, incepand cu cel de al doilea in afara celui de domiciliu, cu exceptia celor dobandite prin succesiune legala, se va depune o declaratie pe un model care urmeaza sa apara , insotita de acte doveditoare ale ordinii dobandirii .
Apoi plata se va face in aceleasi conditii postate mai sus si impozitul se va recalcula numai pentru sem II al anului 2010.
Din recalcul ve rezulta o diferenta , cu scadenta 30.09.2010 ( cu bonificatie ) sau
31.12.2010 - fara bonificatie .
Si daca tot am discutat si de imobile , iata si cotele :
a) cu 65% pentru prima cladire in afara celei de la adresa de domiciliu;
b) cu 150% pentru a doua cladire in afara celei de la adresa de domiciliu;
c) cu 300% pentru a treia cladire si urmatoarele in afara celei de la adresa de domiciliu.