Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... conducere sub influenta bauturii alcoolice
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

conducere sub influenta bauturii alcoolice

an noaptea de sanbata spre duminica antre orele 2-3am fost gasit langa masina nea de un echipaj de politie de la ordine publica,antrun parc din targu mures nu am fost oprit an trafic si nu am fost la volan ci langa masina,politisti miau cerut actele si miau zis ca io sunt conducatorul auto si miau testat cu etilotestul mi a iesit,0,98 an alcoltest si am fost dus la recoltare probelor biologice,rezultatele anca nu stiu.as avea o atrebare cam la ce pedeapsa pot astepta an acest caz,va multumesc
cu o alcoolemie de0.98 in etilotest pot ajunge si la inchisoare cu executare?Daca o sa angajez un avocat care sa ma reprezinte la procese si sa grabeasca un pic lucrurile avand in vedere ca este prima fapta si fiind intretinator de familie ..etc pot scapa cu o pedeapsa mai blanda?