Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PFA oug 58/2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PFA oug 58/2010

Sunt PFA care plateste impozit la norma fixa de venit (finantele imi stabilesc la inceputul anul un venit preconizat si la acela platesc 16%) si sunt si salariat cu norma intreaga. Platesc casa de sanatate trimestrial in functie de venitul stabilit de finante. eu pot sa facturez mai mult sau mai putin decat venitul estimat. intrebare: platesc somaj si pensii si daca da in functie de ce? eu pot sa tai 1000 de facturi intr-un an sa nici una.
Da sunteti obiligat sa platiti cas si somaj pentru veniturile nete pe care le aveti incepana cu 01.07.2010. De asemenea este necesara depunerea de declaratii .
Ex. asa cum am facut eu :
Venit brut in luna iulie 600 lei - cheltuieli 200 lei = venit net 400 lei
cas: 400 *10,5%
somaj 400 *0,5%

si am depus declaratiile cu venitul net .

sper sa va ajute .
eu platesc la norma fixa de venit. Este estimat pe an la 8000ron . din acesta se opreste 16% impozit pe venit. Cum se opreste somajul si pensia??
In plus, cei la norma fixa de venit nu tin nici un fel de contabilitate...Ar fi logic (daca mai putem vorbi de "logica") sa se ia ca baza de calcul norma de venit/12 si la aceasta sa se plateasca toate contributiile..