Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inscrierea Registrul operatorilor intracomunitari
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inscrierea Registrul operatorilor intracomunitari

In situatia in care o societate are administrator si asociati din afara tarii (Italia), cum se poate rezolva cu acel cazier judiciar, obligatoriu pentru depunerea declaratiei 095 si inscrierea in Registrul operatorilor intracomunitari? Unde se depun documentele, la administratii sau Registrul Comertului?
Procedura de organizare şi funcţionare a Registrului operatorilor intracomunitari, inclusiv procedura de înscriere şi de radiere din acest registru, sunt reglementate prin Ordinul Preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală nr. 2101 din 24 iunie 2010, publicat in Monitorul Oficial nr. 429 din 25 iunie 2010.
Societatile pe actiuni vor prezenta certificatul de cazier judiciar numai pentru administratori - Legea 290/2004). Persoanele fizice si juridice straine solicita cazierul judiciar la Inspectoratul General al Politiei Romane (art. 6).

In vederea înregistrării în Registrul operatorilor intracomunitari, persoana înregistrată în scopuri de TVA trebuie să completeze şi să depună la organul fiscal competent formularul (095) "Cerere de înregistrare în/radiere din Registrul operatorilor intracomunitari".