avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... legea 118/2010
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

legea 118/2010

BUNA ZIUA,
O asociatie intercomunitara --- persoana juridica de drept privat se incadreaza in noua leze 118/2010. adica, se vor micsora salariile cu 25%.
Cel mai recent răspuns: alinaeliza , utilizator 09:15, 7 Iulie 2010
Eu cred ca nu...legea 118/2010 se aplica doar bugetarilor ale caror salarii sunt stabilite conform legii 330/2009.
Conform Legii nr. 118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar, la art.1 se prevede:
” (1) Cuantumul brut al salariilor/soldelor/indemnizatiilor lunare de incadrare, inclusiv sporuri, indemnizatii si alte drepturi salariale, precum si alte drepturi in lei sau in valuta, stabilite in conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice si ale Ordonantei de urgenta a Guvernuluinr. 1/2010 privind unele masuri de reincadrare in functii a unor categorii de personal din sectorul bugetar si stabilirea salariilor acestora, precum si alte masuri in domeniul bugetar, se diminueaza cu 25%”.
Conform Legii nr. 330/2009 “Elementele sistemului de salarizare, sunt prevăzute la art. 11, astfel: “(2) Sistemul de salarizare cuprinde salariile de bază, soldele funcţiilor de bază şi indemnizaţiile lunare de încadrare, sporurile, premiile, stimulentele şi alte drepturi, corespunzătoare fiecărei categorii de personal din sectorul bugetar”.

Conform Legii nr. 118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar, la art Art. 3. alin. (2) se prevede:
“Sumele rezultate prin reducerea drepturilor salariale pentru personalul prevazut la alin. (1), precum si pentru personalul din autoritatile si institutiile publice finantate integral din venituri proprii se vireaza integral la bugetul de stat, potrivit mecanismului stabilit prin norme metodologice aprobate prin ordin al ministrului finantelor publice, in termen de 15 zile de la data intrarii in vigoare a prezentei legi".

CONCLUZIE:
Pentru membrii unei asociatii, etc. persoana juridica de drept privat cuantumul brut al salariilor/soldelor/indemnizatiilor lunare de incadrare, inclusiv sporuri, indemnizatii sunt stabilite şi suportate din fondurile proprii, care provin din cotizaţia membrilor, iar din cele expuse mai sus, rezultă că acestea nu se pot reduce cu 25% şi nu se poate vira la Bugetul de Stat.
Dar sa vedem ce vor mai inscrie in normele metodologice.
Succes!
va multumesc pt raspunsuri:bow:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diminuarea cu 25% in vederea restabilirii echilibrului bugetar ana-lili ana-lili Considerati ca al 13-lea salar pentru 2009, acordat in luna iulie 2010, intra sub incidenta leg.118/2010. Se aplica reducerea de 25% si la acesta? (vezi toată discuția)
Salariul minim functionar public ionascu2011 ionascu2011 care este valaorea salariului minim pe economie pt un functionar public din administratia locala (vezi toată discuția)
Legea privind scaderea salariilor cu 25% ContSters161789 ContSters161789 Buna ziua,cum se aplica aceasta lege de scadere a salariilor cu 25% la cei care iau in mana net 600 lei,din cate stiu eu nu se umbla aici dar deja m-am trezit ... (vezi toată discuția)