Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salariul minim functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salariul minim functionar public

care este valaorea salariului minim pe economie pt un functionar public din administratia locala
Depinde de studii...pentru un debutant cu studii medii este de 670 RON brut.
Legea 118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar

Art. 1. -
(1) Cuantumul brut al salariilor/soldelor/indemnizatiilor lunare de incadrare, inclusiv sporuri, indemnizatii si alte drepturi salariale, precum si alte drepturi in lei sau in valuta, stabilite in conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice si ale Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 1/2010 privind unele masuri de reincadrare in functii a unor categorii de personal din sectorul bugetar si stabilirea salariilor acestora, precum si alte masuri in domeniul bugetar, se diminueaza cu 25%.
(2) In situatia in care din aplicarea prevederilor alin. (1) rezulta o valoare mai mica decat valoarea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, suma care se acorda este de 600 lei.

Daca potrivit Legii 285 /2010 ,privind salarizarea bugetarilor pe 2011 salariile aflate in plata la 31 dec 2010 se majoreaza cu 15 %, atunci salariul de baza minim nu va fi 690 lei?
Avand in vedere ca Normele metodologice de aplicare a legii 285/2010 prevad ca majorarea cu 15% se aplica la suma existenta in plata inainte de taierea prevazuta de legea 118/2010 si nu la rotunjirea rezultata in urma acesteia, din pacate, avem inca 670 RON in sistemul bugetar, mai ales la debutanti.