Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... CONTESTARE PROCES VERBAL CONTRAVENTIE
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

CONTESTARE PROCES VERBAL CONTRAVENTIE

Buna ziua
Este pentru prima data cand postez pe acest forum
Drept urmare ,va rog sa-mi scuzati micile stangacii , daca vor apare
Doresc sa va prezint o situatie cel putin hilara si astept o consiliere pe cat este posibil

Situatia sta in felul urmator :
Am primit amenda de 200 RON pentru datele de mai jos (mentionez ca formularea este pt Presedintele de instanta catre care adresez solicitarea de anulare a procesului verbal de contraventie )

La data de 09/07./2007, orele 8.10, in apropierea parcarii Transelectrica Craiova, am fost amenintat de catre numitul Teodorescu Valentin , angajat a institutiei Transelectrica Craiova , ca imi va taia anvelopele la masina pe care tocmai o parcasem , pe motiv ca nu am ce cauta acolo
Ca urmare a acestui fapt , am insistat ca dl Teodorescu Valentin sa-si spuna numele pentru a stii cu cine vorbesc . Dupa refuzul acestuia , am intrat in cladirea Transelectrica unde am incercat sa ma legitimez si sa cer o audienta la domnul Director al Transelectrica pentru a-i aduce la cunostiinta amenintarea angajatului mai sus mentionat . Am fost agresat fizic, si verbal de catre Dl Teodorescu Valentin, sub privirile D-nei Ionescu Violeta (agent de paza la SC Vigilent Security ), aflat in serviciul de paza al Transelectrica si al D-lui Tenovici Gheorghe de la aceeasi societate de paza. In tot acest timp , actele de identitate au ramas pe biroul agentului de paza iar telefonul mobil ce mi-a cazut din mana, mi-a fost aruncat ulterior pe treptele institutiei .
Dupa acest incident, am apelat serviciul 112 intrucat am fost agresat iar actele de identitate se aflau pe masa agentului de paza Ionescu Violeta si accesul in cladire nu imi era permis. Ulterior apelului efectuat la serviciul de urgenta 112, mi-au fost returnate si actele de identitate cu amenintarea de nu mai calca in institutie intrucat este o institutie privata .
Apelul de urgenta a fost preluat de serviciul politiei, iar un echipaj al Sectiei 1 Politie Craiova sosit la fata locului . Dupa sosirea echipajului , am fost din nou amenintat de catre Teodorescu Valentin. Dl Agent Constatator CARNET MIHA ce semneaza procesul verbal , a considerat ca trebuie sa-mi aplice o sanctiune, intrucat in baza declaratiei martorului HARDAU MARIAN , a fost trasa concluzia ca tot eu am adresat expresii jignitoare la adresa numitului Teodorescu Valentin.
Deasmenea, la insistentele mele de a-mi lua o declaratie atat mie , cat si agentilor de paza ce se aflau in acel moment in cladire , agentii de politie ce s-au deplasat la fata locului au considerat ca acest lucru nu este necesar .
In subsidiar doresc sa atrag atentia instantei asupra deficientelor de procedura, aplicate de catre agentii de politie aflati la fata locului Motivele acestor deficiente tin de lipsa de consideratie asupra cauzei apelului efectuat de subsemnatul la numarul de urgenta 112 , unde am mentionat ca sunt agresat , si de aplicarea legii intr-un mod distorsionat pe baza declaratiei unui martor ce pretinde ca a asistat la un schimb de replici intre subsemnatul si Dl Teodorescu Valentin

Consider drept motive de anulare, urmatoarele :

Legea nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de încãlcarea unor norme de convietuire socialã, a ordinii si linistii publice a fost aplicata in aceasta situatie in contradictoriu cu evenimentele precizate mai sus
Nu am proferat injurii, de natura sa tulbure ordinea si linistea publica sau sa provoace indignarea cetatenilor ori sa lezeze demnitatea si onoarea acestora sau a institutiilor publice, asa cum prevede legea

Am procedat bine in aceasta situatie ?
De ce mai am nevoie ca sa castig in instanta ?
Am facut si contestatie la Sectia de politie in prezent !

Sper sa fiu si eu consiliat
Va multumesc pentru rabdare !

Da, ati procedat corect. Carei instante ati inaintat cererea? Ar fi fost poate mai corect sa urmati procedura de a inainta cererea organului emitent sau a organului ierarhic superior, dupa cum L 554/2004 plângere prealabilă - plângerea prin care se solicită autorităţii publice emitente sau celei ierarhic superioare, după caz, reexaminarea unui act administrativ cu caracter individual sau normativ, în sensul revocării acestuia;
APOI, daca nu obtineti rezultat se aplica din nou L 554/2004 (contencios administrativ)Art. 8. - (1) Persoana vătămată într-un drept recunoscut de lege sau într-un interes legitim, printr-un act administrativ unilateral, nemulţumită de răspunsul primit la plângerea prealabilă adresată autorităţii publice emitente sau dacă nu a primit nici un răspuns în termenul prevăzut la art. 7 alin. (4), poate sesiza instanţa de contencios administrativ competentă, pentru a solicita anularea, în tot sau în parte, a actului, repararea pagubei cauzate şi, eventual, reparaţii pentru daune morale. De asemenea, se poate adresa instanţei de contencios administrativ şi cel care se consideră vătămat într-un drept al său, recunoscut de lege, prin nesoluţionarea în termen sau prin refuzul nejustificat de soluţionare a cererii.
Nu cred ca se aplica in speta lg 554/2004....
Daca nu ati depus deja contestatia la Judecatoria Craiova, ar fi bine sa apelati la un avocat sa v-o mai "modeleze" nitel - instantele din Craiova sunt mai "sensibile" la nuante:D
In rest, pt a va demonstra sustinerile va trebuie neaparat neste martori de incredere.;)
Va multumesc pentru rapiditatea raspunsului

Astazi am depus contestatia impotriva procesului verbal la Sectia de Politie Nr 1 Craiova ( plangerea la care este anexat proc verbal )
Agentul de la registratura mi-a spus sa vin in data 10.07.2007 la ora 9.00 sa ridic numarul de inregistrare
Am lasat originalul la sectia de politie (am facut si o copie dar mi-au cerut originalul (din cate stiu nu este tocmai legal -puteam lasa o copie a proc verbal )
maine ma voi duce la Sectia de pol Nr 1 Craiova sa vad ce se intampla cu plangerea mea
Situatia este cel putin hilara (dupa cum vad eu lucrurile )
Tot eu chem politia ca sunt agresat si aveam actele retinute de un neica nimeni (sofer la Transelectrica) si tot eu primesc amenda pt ca cel in cauza a avut un martor care a declarat la politisti ca l-am injurat
Cum dumnezeu este posibil acest lucru ?
Sunt un car de nervi si ma gandesc serios ca cei care au plecat din tara asta au avut motive intemeiate
Ma aleg cu 200 RON amenda , fara posibiliatea de a plati jumatate , dupa ce sunt dat afara in suturi dintr-o institutie cum este Transelectrica Craiova de catre soferul directorului impreuna cu un agent de paza care nu avea ecuson si era in tricou si papuci de plastic
Vrei sa fi corect , sa atragi atentia cui trebuie pentru a inlatura comportamentul de cioban al unor indivizi care te ameninta , si te trezesti cu amenda ca tulburi linistea publica

Nu inteleg de ce nu au pus in procesul verbal posibiliatea de a plati jumatate din amenda in 48 ore ?
macar asa plateam si o si contestam
Pot face referire si la acest lucru ?

Va multumesc!