Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament bunici/succesiune/taxa succesorala/asigurare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament bunici/succesiune/taxa succesorala/asigurare locuinta

Speta: bunicii mei(parintii tatalui) sunt proprietarii casei si ai terenului(curte+gradina)(prin act de v-c). Casa este impartita, prin constructie, in 2 parti simetrice, intr-o parte locuim eu+mama+tata, in cealalta, fratele tatalui meu(singur, nu are familie). Fratele tatalui are unele probleme psihice (neatestate medical), avand episoade in care ridica pretentii absurde referitoare la proprietate (formarea unei cai de acces separate in curte, etc) si uneori acuze ridicole referitoare la incalcare de proprietate (ceea ce el nu are). Cum sa procedam pentru ca dupa decesul bunicilor, unchiul sa nu poata solicita/obtine vreo pretentie nebuneasca de-ale lui? Adica sa solicite interdictia accesului pe proprietate, sa ne tarasca prin tribunale, etc?Mentionez ca este reclamagiu consacrat...Si ca are tendinta sa acapareze cea mai mare parte din teren(s-a instalat, prin bunavointa noastra, in toata gradina si in majoritatea suprafetei curtii).Un testament legalizat printr-un notar, sau sa lasam succesiunea intre copii(tata+unchiul) sa-si faca treaba? V-C presupune taxe prea mari, din cate stiu.Nici cadastru nu avem(scump,la randul lui, proportional cu suprafata, corect?).Si as mai intreba ce este taxa de succesiune, cine o plateste?Va multumesc, revin cu intrebarile care vor aparea din raspunsurile dumneavoastra
nu prea avem cum sa va ajutam.
orice solutie pe care ati primi-o pe acest site presupune ca dvs sa faceti anumite cheltuieli.
Da,asa este, ma asteptam ca nimic sa nu fie gratis. Totusi, ce ar presupune costuri minime, sau printre cele mai scazute? Cum se va imparti proprietatea cand doar unul dintre bunici va deceda?In cazul in care nu realizam niciun demers, dupa decesul bunicilor, proprietatea se va imparti egal intre frati, corect? Sau ma gandeam la un testament legalizat, se poate asa ceva??Si din acel moment, unchiul meu va putea ridica pretentii referitoare la accesul in curte, etc? Cum vor deveni proprietari tata si unchiul meu, astfel incat sa aibe drepturi depline fiecare pentru cota care ii revine din intreg? Prin testament se poate? Ce acte vor trebui intocmite dupa deces, in sensul clarificarii situatiei mostenitorilor?Va multumesc
Cand unul dintre bunici va deceda, cel ramas in viata va avea cota sa de 1/2 din imobil si va mosteni alaturi de cei doi copii, cota de 1/2 a sotului decedat. Astfel, sotul supravituitor va avea cota de 5/8 din imobil, iar copiii, cota de 3/8.
Varianta cea mai sigura ar fi sa va poate vinde bunicii partea de casa si terenul aferent, acum cat sunt in viata. Chiar daca lasa un testament..acesta va fi supus reductiunii, in cazul in care incalca rezerva succesorala a unchiului.Acelasi regim il are si donatia.
La decesul unuia dntre bunici, tatal va trebui sa se prezinte la notar si sa solicite sa se dezbata succesiunea, impreuna cu bunicul supravietuitor si cu unchiul.In cazul in care nu se va ajunge la o intelegere...va urma dosar de partaj in instanta.
Sau pot ramane in pasivitate si...cat o merge asa...va stapa ni fiecare ce are, cu scandal sau fara.
Toate astea imi aduc insa aminte de Stefan cel Mare..."nici nu s-a copt inca graul...si voi imi faceti coliva...":D
av.M.Hornea
Mihaela Hornea, Avocat
Multumesc, doamna avocat Hornea.Raspunsul dumneavoastra este unul clar. Acum revin cu alte intrebari: ce presupune dezbaterea succesiunii?Se va merge in fata unei instante, sau este un acord intre mostenitori care se rezolva la notariat?In legatura cu testamentul, daca acesta prevede cota de 1/2 pentru unchiul meu(deci neincalcandu-i rezerva succesorala, corect?), poate avea si o clauza sau ceva de genul acesta prin care sa fie utilizata aceeasi cale de acces, fara pretentii de la vreunul din mostenitori? PS: poate ca nu s-a copt inca graul, dar cand unii abia asteapta coliva, trebuie sa ne asiguram siguranta unei locuinte si linistea acasa. Cred ca ma intelegeti...Multumiri, cu respect
Buna ziua, am 3 frati, tatal meu a murit de mult, iar mama este inca in viata. Avem cateva proprietati la care nu avem inca acte. Doresc sa stiu daca se poate incheia taxa de succesiune in cazul in care toate bunurile s-au impartit verbal, toti fratii si-au facut case pe proprietatea care i-a revenit fiecaruia, refuzand sa plateasca insa taxa notariala. Exista posibilitatea sa platesc doar partea mea de taxa si sa obtin actul de mostenitor (daca ei sunt de acord sa fie prezenti la notar), iar ei sa ramana in continuare fara acte pe proprietate? Probabil ei se gandesc ca e mai bine sa amane pana la decesul mamei pentru a fi scutiti de anumite taxe notariale; credeti ca este mai bine asa, sau pot aparea mai multe probleme? Din cate stiu, sunt ceva probleme cu anumite proprietati ramase in urma tatalui meu, pentru care nu exista niciun fel de act, si cred ca acest lucru se poate rezolva mult mai bine cand mama este in viata. Va multumesc!