Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... va rog sa ma ajutati: contract de inchiriere si acord ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

va rog sa ma ajutati: contract de inchiriere si acord de reziliere

As dori sfatul dv in urmatoarea chestiune:

Sunt proprietarul unui apartament inchiriat pe baza unui contract inregistrat la Circa Financiara, trecut in declaratia de venituri, pentru care platesc impozit, etc.;
in contractul respectiv am trecut o clauza conform careia, in cazul intarzierii platii chiriei cu mai mult de 10 zile, acesta se reziliaza fara efectuarea altor formalitati si fara a face apel la interventia instantei;
chiriasul nu mi-a mai platit chiria din luna mai, motivand probleme financiare, familiare, etc. si mi-a propus reducerea chiriei; nu am acceptat propunerea lui si am semnat impreuna un acord de reziliere a contractului, pe care urma sa il depun la Circa Financiara pentru incetarea calcularii impozitului pe venit;
problemele au inceput ulterior, cand am vrut sa stabilesc o data cat mai apropiata pentru predarea cheilor si incheierea formalitatilor de predare-primire, chiriasul tergiversand eliberarea spatiului, spunandu-mi ca are probleme in a gasi un alt apartament adecvat bugetului, ca nu a gasit o firma de mutari de mobile, in fine, chestiuni fara relevanta din punctul meu de vedere;
inca nu am depus acordul de reziliere a contractului de inchiriere si as dori sa ma sfatuiti in privinta optiunilor pe care le am:

1. Clauza respectiva de reziliere are sau nu valoare juridica, imi foloseste in vreun fel si cum?
2. Ar trebui sa depun acordul de reziliere la Circa Financiara, pentru a incheia formal relatia
contractuala cu el si a minimiza pierderile (impozit de platit pe o chirie neincasata) ori dimpotriva, ar trebui sa nu il depun, pentru a avea un contract valabil, in caz de litigiu?
3. In cazul in care depun acordul respectiv, incheind astfel contractul cu chiriasul, care este statutul lui juridic in perioada in care continua sa imi ocupe apartamentul?
4. ce optiuni am pentru a-l evacua, in cazul in care continua sa refuze eliberarea apartamentului si care ar fi durata medie de rezolvare a unui eventual litigiu in instanta

Mentionez ca optiunile imi sunt limitate de faptul ca locuiesc in strainatate si ca as dori sa evit deplasarea in Romania pentru a rezolva problema, desigur, daca acest lucru este posibil
Va multumesc pentru rabdarea de a citi mesajul meu si astept cu mult interes sfatul dv
Buna ziua,

Din punctul meu de vedere prin semnarea acordului de reziliere contractul de inchiriere nu mai poate sa isi produca efectele.
Depuneti acordul de reziliere, oricum cred ca aveti un termen de 15 zile de la data semnarii acestuia.
Pentru a il evacua pe chirias - cred ca puteti solicita sprijinul politiei in baza acordului de reziliere.