Forum Discuţii juridice Executare silită Hotarare judecatoreasca = titlu executoriu???
Discuție deschisă în Executare silită

Hotarare judecatoreasca = titlu executoriu???

Cine poate sa imi spuna va rog, daca o hotarare judecatoreasca reprezinta titlu executoriu sau mai sunt necesare anumite actiuni.
Si daca da, titlul executoriu este considerat de la data ramanerii irevocabile a hotararii sau de la data punerii in aplicare a hotararii judecatoresti ?

va multumesc

Nu reprezinta titlu executoriu. Trebuie investita hotararea de la data ramanerii irevocabile, pentru a se putea pune in executare.
ContSters7431, utilizator
Hotararea judecatoreasca trebuie legalizata si investita cu formula executorie pentru a putea fi pusa in aplicare si a-si atige scopul pentru care a fost data!
Dupa ce ramane si irevocabila si se aplica aceasta mentiune pe hotarare, faceti cerere de investire cu formula executorie, apoi puteti merge la executorul judecatoresc pt inceperea procedurii de executare silita.
Daca a ramas definitiva solicitati instantei de executare investirea ei si prezentati-va cu ea investita la executor , aveti nevoie pe linga investire de un timbru judiciar de 0,3 ron si o taxa de timbru de 4 ron.