avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale autorizare S.R.L. la Registrul Comertului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

autorizare S.R.L. la Registrul Comertului

Buna ziua,
o societate si-a schimbat sediul, ca urmare a trebuit sa depune Declaratia pentru autorizarea activitatilor la noul sediu. Noul sediu este in alt judet si avea la adresa respectiva deschis punct de lucru, activitatile fiind fost autorizate pentru punctul de lucru.
La emiterea Certificatului constatator observam ca sunt trecute doar activitatile care figurau pe Declaratie, fara sa fi luat in considerare si activitatile trecute pe Completarea la Declaratie(fiind omis chiar si codul CAEN al activitatii principale).
Se ia legatura cu Oficiul RC de la noul sediu(care a emis Certificatul constatator), unde - dupa verificari - se admite ca ei au gresit, dar scuza este: ei nu accepta asa zisa Completare(o foaie A4 pe care se trec codurile care nu incap pe Declaratie), ei au alte proceduri, se completeaza atatea declaratii pana se pot cuprinde toate activitatile dorite(implicit se platesc atatea declaratii).
RC renunta sa transmita spre autorizare Declaratia cu Completare(pentru care s-a platit deja la depunerea dosarului la ORC de la sediul vechi), refuza sa inscrie acele coduri CAEN -activitati care nu se realizeaza efectiv la sediu(Constructii de poduri, tunele si alte asemenea), afirmand ca aceste activitati nu se autorizeaza pentru sediu, nefiind efectuate la sediu.
Subliniez ca la autorizarea punctului de lucru toate activitatile au fost acceptate si autorizate pentru punctul de lucru.

Intrebari:
1. ORC poate refuza transmiterea Declaratiei catre autoritati(Sanitar-veterinar, Mediu, ITM)?
2. Fiind greseala lor - proceduri clare nedefinite la nivel national, fiecare ORC face cum doreste -, societatea va trebui totusi sa plateasca inca o data(sau de 2-3 ori - cate Declaratii va fi nevoie sa completeze pentru a cuprinde toate activitatile)?
3. O data fiind autorizate toate activitatile pe punctul de lucru, peste cateva luni cum se poate sa respinga aceeasi activitate la autorizare? E de competenta ORC?

Multumesc pentru raspunsuri...
Numai bine!
Situatia este in felul urmator : nu exista la nivel national o practica si o interpretare unitara a acestor lucrui la ONRC. In ceea ce priveste completarea declaratiei cu o foaie A4 pe care sa se treaca codurile care nu incap pe declaratie nu sunt de acord nici eu. Dar ce pot sa iti zic este ca eu la ONRC inghesui mai multe obiecte intr-o casuta pe declaratie ( bag 3 obiecte ) daca am de autorizat mai multe . Daca nu incap nici asa avand in vedere ca la sediul social sunt cam putine casite eu fac o steluta si o sageata care arata ca mai scriu pe verso in locul care normal este pentru sedii secundare. Pe sageata scriu COMPLETARE PE VERSO iar pe versos tai cu pixul activitati desfasurate la sediile secundare si scriu activitati desfasurate la sediul social si enumar acolo ce am de enumerat. La mine se accepta si asa fara sa existe probleme. Activitati de constructii poduri tunele si alte asemenea sincer nu am incercat niciodata sa autorizez la sediul social pentru ca si eu sunt de parere ca nu ai cum sa le pui in practica acolo ci numai in afara sediilor sociale si a sediilor secundare. Nu cred ca poate sa aduca un beneficiar muntele la tine sa ii faci tunelul prin munte dupa care sa isi i-a muntele in spate si sa il duca la locul lui. Foarte important este sa colaborezi cu ei si sa iti rezolvi problema nu sa te duelezi cu ei pentru ca vor deveni mult mai severi si sincer tot tu vei pierde. Nu ai cu cine sa te lupti iar daca chiar vrei sa autorizezi la sediu si ei refuza singura solutie este sa te adresezi instantei de judecata si sa formulezi o actiune prin care sa ceri sa fie obligat ONRC sa iti autorizeze obiectele respective la adresa respectiva. Asta inseamna mult timp si nervi, timp in care tu nu iti poti fac treaba cum trebuie, timp in care vei fi descoperita din punct de vedere juridic si practic risti o serie de amnezi. ONRC nu transmite declaratii la ITM ( inspectoratul teritorial de munca ) Declaratiile se transmit doar la sanitar, sanitar veterinar, protectia mediului si protectia muncii ( declaratiile model 2 si model 3 ) si la finante ( anexa 1 ).
Succes

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare obiect de activitate bettyna bettyna Buna ziua, Sper ca poate cineva sa ma ajute Firma la care lucrez s-a hotarat sa completeze obiectul de activitate ( sa adauge cateva coduri caen dar care ... (vezi toată discuția)
Inregistrare punct de lucru Andrei Mihail Andrei Mihail Buna ziua, Am urmatoarul caz: societate cu asociat unic ia in comodat o casa in care va desfasura activitatea de distributia de pesticide si depozitarea lor. ... (vezi toată discuția)
Infiintare srl - declaratii Luminitza_05 Luminitza_05 Pentru infiintarea unui srl avand sediu social fara activitate si punct de lucru la care se desfasoara activitatea principala si alte 10 secundare (le-am ... (vezi toată discuția)