Forum Discuţii juridice Executare silită refuzul executorului jud.
Discuție deschisă în Executare silită

refuzul executorului jud.

In urma unei executii silite, creditorul este nemultumit de suma care o avea de recuperat , deoarece de la data semnarii proc. verbal de distribuire a sumelor si pana la eliberarea efectiva a banilor din cec, valoarea Euro a crescut de la 4.0 la 4.2 lei . Imobilul s-a executat Roni desi datoria era in Euro, insa s-a calculat inflatia pana la momentul vanzzarii la licit. a imobilului. Creditorul introduce actiune in pretentii catre debitor, in instanta unde cere obligarea debitorului la plata diferentei de curs euro. Se respinge actiunea, pe motiv ca nu a facut contestatie la executare, desii cursul euro a crescut cu 2 zile inainte sa-si ridice banii din cec. Ce modalitate exista pentru ca creditorul sa recupereze diferenta de curs euro? Va multumesc
exista parca in cpc o dispozitie care il obliga pe executor sa consemneze sumele obtinute in cadrul executarii tinp de 15 zile inainte de a trece la distribuirea acestora.
ati putea incerca o actiune in pretentii impotriva debitorului pentru suma nerecuperata
am introdus actiune in pretentii impotrivaa debitorului pt. recuperarea sumei si a fost inadmisibila. Mi s-a spus ceva de refuzul executorului jud. de a intocmii un act..... Exista o limita de zile in care pot sa depun o astfel de plangere in instanta, impotriva exec. jud.? Va multumesc.
contestatia impotriva refuzului executorului de a intocmi un act de exec se poate face in 15 zile de la data cand cel interesat a avut cunostinta despre ac refuz; dar cum spuneam, s-ar putea sa nu fe vb de reua credinta a xeecutorului