Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata CO la incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata CO la incetare CIM

Am fost pusi sa ne facem cerere de incetare a CIM cu acordul partilor,iar incepand cu data de 15.06 avem un nou CIM la acelasi angajator.In 2010 nu am efectuat nici o zi din concediul de odihna,fiind programata 15 zile in luna iulie.Cum se face calculul concediului?Adica,la 15.06 trebuie sa primesc plata zilelor neefectuate ,urmand sa mi se retina ulterior la efectuarea CO,sau se calculeaza normal?Mentionez ca noul contract nu mai prevede prima de vacanta,deci ar fi ceva diferenta.Multumesc.
Prima de vacanta ar trebui sa fie specificata in Contractul Colectiv al unitatii nu in CIM iar daca acesta nu se schimba inseamna ca beneficiati si pe noul CIM de prima de vacanta . La calcul Co se iau in consideratie nr total de zile inscris in CIM :12 luni x 5,5 ( ian.2010-15 iunie 2010 ) si la fel pentru prima de vacanta .
La noul CIM Co se va calcula la fel nr.total de zile Co inscrise in CIM :12x nr.luni ramase pina la sfirsitul anului .
Deci inca odata daca nu se modifica Contractul Colectiv pe unitate sau pe ramura depinde ce se foloseste nu dispare prima de vacanta .SUCCES
S-a modificat si contractul colectiv pe unitate si acolo e specificat ca dispar bonurile de masa,prima de vac.,primele de Pasti si de Craciun.
Calculul meu,care nu coincide cu al societatii,era urmatorul:
-1.06-14.06 salariul pe 10 zile+plata a 11 zile CO neefectuat+prima vac.aferenta(calculate din salariul vechi)
-15.06-30.06 salariul pe 12 zile(sal.nou-evident mai mic).

Da cam asa ceva :
1-14.06-10 zile cu vechiul sal + zilele de concediu ca , compensatie + prima de vacanta aferenta a 5,5 luni ;
15-30.06-12 zile la noul sal .
Pentru ca sunt contracte separate vor fi facute calculele cu cele 2 sal cu toate adaosurile apoi aplicate contributiile ...+ bonurile de masa pe perioada 1-14 iunie