avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata CO la incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata CO la incetare CIM

Am fost pusi sa ne facem cerere de incetare a CIM cu acordul partilor,iar incepand cu data de 15.06 avem un nou CIM la acelasi angajator.In 2010 nu am efectuat nici o zi din concediul de odihna,fiind programata 15 zile in luna iulie.Cum se face calculul concediului?Adica,la 15.06 trebuie sa primesc plata zilelor neefectuate ,urmand sa mi se retina ulterior la efectuarea CO,sau se calculeaza normal?Mentionez ca noul contract nu mai prevede prima de vacanta,deci ar fi ceva diferenta.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: cicix , utilizator 20:47, 10 Iulie 2010
Prima de vacanta ar trebui sa fie specificata in Contractul Colectiv al unitatii nu in CIM iar daca acesta nu se schimba inseamna ca beneficiati si pe noul CIM de prima de vacanta . La calcul Co se iau in consideratie nr total de zile inscris in CIM :12 luni x 5,5 ( ian.2010-15 iunie 2010 ) si la fel pentru prima de vacanta .
La noul CIM Co se va calcula la fel nr.total de zile Co inscrise in CIM :12x nr.luni ramase pina la sfirsitul anului .
Deci inca odata daca nu se modifica Contractul Colectiv pe unitate sau pe ramura depinde ce se foloseste nu dispare prima de vacanta .SUCCES
S-a modificat si contractul colectiv pe unitate si acolo e specificat ca dispar bonurile de masa,prima de vac.,primele de Pasti si de Craciun.
Calculul meu,care nu coincide cu al societatii,era urmatorul:
-1.06-14.06 salariul pe 10 zile+plata a 11 zile CO neefectuat+prima vac.aferenta(calculate din salariul vechi)
-15.06-30.06 salariul pe 12 zile(sal.nou-evident mai mic).

Da cam asa ceva :
1-14.06-10 zile cu vechiul sal + zilele de concediu ca , compensatie + prima de vacanta aferenta a 5,5 luni ;
15-30.06-12 zile la noul sal .
Pentru ca sunt contracte separate vor fi facute calculele cu cele 2 sal cu toate adaosurile apoi aplicate contributiile ...+ bonurile de masa pe perioada 1-14 iunie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile de concediu de odihna efectuate/neefctuate, ccm vechi si ccm nou Iamyou Iamyou Buna ziua! Am o nelamurire la care as dori sa ma ajutati. La actualul loc de munca am o vechime de peste 4 ani. Pana in data de 30 septembrie 2021 am avut ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihna Noelin Noelin In anul 2009 am avut dreptul la 27 de zile de concediu de odihna. In perioada 22.09.2009 - 31.12.2009 am fost in concediu medical si nu am reusit sa-mi ... (vezi toată discuția)
Incetarea activitatii ContSters128609 ContSters128609 Am si eu o situatie sau o problema mai bine zis,daca mi s-a incetat activitatea conf.art.65 alin.1 CM,incepand cu 1feb.2010,pana la aceasta data am fost in ... (vezi toată discuția)