Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Fals acte
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Fals acte

Sunt cetateni Turc si fara stire mea sa falsificat buletinul meu Turcesc.Au infintat o firma dupa care sa au lucrat bine pana sa optine cecuri dela banci cecurile nu sa platit pana sa ajunga hotarare judecata la domiciliu din Turcia.am angajat un avucat sa cere drepturile si am castigat 2 procese acum 5 ani dar nu sa terminat asa acum 10 luni pt prelungi pasaportul la Ambasada Turca am aflat ca sa mai luat 16 hotarare judecata. M am hotarat sa dau in drepturile omului[cedo] sa descid proces .Varog sa ma in durumati multumesc anticipat.Astep Raspunsurile
Turcia nu este membra a Uniunii Europene si nu puteti acest lucru decat daca fapta s-a petrecut pe teritoriul Romaniei si aveti si cetatenie romana

va mulsumesc pt raspuns am sedere permanenta pt 10 ani si fapta sa consumat cand eram in Romania
Si Turcia poate fi condamnata la CEDO ... la CEDO va puteti adresa numai daca consideraţi să aţi fost în mod personal şi direct victimă a unei încălcări a drepturilor şi garanţiilor prevăzute în Convenţie sau în protocoalele sale. Încălcarea trebuia să fi fost comisă de către unul dintre Statele legate prin Convenţie.

Persoana care se adreseaza CEDO nu este obligata să fie cetăţean al uneia dintre ţările membre ale Consiliului Europei. Este suficient doar ca încălcarea pe care o invoca să fi fost comisă de către unul dintre Statele în cadrul jurisdicţiei sale care corespunde în general cu teritoriul său.
freeelis a scris:

Si Turcia poate fi condamnata la CEDO ... la CEDO va puteti adresa numai daca consideraţi să aţi fost în mod personal şi direct victimă a unei încălcări a drepturilor şi garanţiilor prevăzute în Convenţie sau în protocoalele sale. Încălcarea trebuia să fi fost comisă de către unul dintre Statele legate prin Convenţie.

Persoana care se adreseaza CEDO nu este obligata să fie cetăţean al uneia dintre ţările membre ale Consiliului Europei. Este suficient doar ca încălcarea pe care o invoca să fi fost comisă de către unul dintre Statele în cadrul jurisdicţiei sale care corespunde în general cu teritoriul său.

Aveti dreptate,tocmai aceasta nu am inteles daca incalcarea a fost facuta de/in Romania sau de alta membra UE
Va multumesc pt raspuns.La acest caz s-a intimplat in anul 2005 cand impreuna cu familia mergeam la parintii mei la Kapikule[vama] am fost retinut spunindumi ca am folosit cecuri fara sa fie acoperit, ca sa pot iesi din arest a trebuit sa platesc valoarea intreaga catre stat,am facut-o si in aceasi zi ne-am intors in Romania,de frica sa nu apara alta intre timp.Am angajat avocat si am redeschis procesul,am castigat procesul si am recuperat banii.Acum 10 luni sa declar nasterea copilului meu,si a prelungi pasaportul,pregatirea pt plecare in Turcia mi-au oprit pasaportul spunand ca sunt cautat si am 16 procese.Ce ma sfatuiti sa fac .Va multumesc.Astept raspunsurile.