Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu mediu pe unitate -prima de nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu mediu pe unitate -prima de nastere

Am citit pe forum raspunsurile referitoare la acest subiect. Dar parerile sunt impartite si nu m-am lamurit cum se calculeaza salariul mediu pe unitate.
Daca cineva a calculat acest salariu , va rog sa ma ajutati.
Cuprinde salariile medii brute ale salariatiilor din luna in care se calculeaza sau cele de incadrare ca medie din ultimele 12 luni?
Va multumesc foarte mult.
Se calculeaza media salariilor din luna nasterii copilului (se aduna valoarea tututor salariilor brute din unitate si se imparte la numarul de salariati).
Dupa adoptarea legii118/2010 se mai acorda acest drept?Sunt bugetar si voi naste in octombrie.
sce76 a scris:

Dupa adoptarea legii118/2010 se mai acorda acest drept?Sunt bugetar si voi naste in octombrie.

Posibil ca nu ... cu toate ca Legea nu se refera expres la axest tip de ajutor , ci face referire doar la ajutoare sau, dupa caz, indemnizatii la iesirea la pensie, retragere ori la trecerea in rezerva.