avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Respectarea contractului colectiv de munca (CCM)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Respectarea contractului colectiv de munca (CCM)

In 16iunie 2013 am fost pensionat la termen.Prin CCM aveam dreptul la 12 salarii medi pe unitate pe care nu le-am obtinut motivatia fiind ordonanta(lege) data de premier in 2010 odata cu reducerea salariilor.Ce sansa exista pentru a obtine acest drept.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: pupazagrigore , utilizator 17:01, 7 Octombrie 2014
Sanse nu prea sunt daca sunteti din sectorul bugetar, intrucat in fiecare an s-a adoptat acte normative care nu mai prevede asa ceva.

Legea nr.285/2010:
Art. 13
(1) In anul 2011, dispozitiile legale privind acordarea ajutoarelor sau, dupa caz, indemnizatiilor la iesirea la pensie, retragere, incetarea raporturilor de serviciu ori la trecerea in rezerva nu se aplica.

Legea 283/2011 :
Art. 9 - În anul 2012 nu se acordã ajutoarele sau, dupã caz, indemnizaţiile la ieşirea la pensie, retragere, încetarea raporturilor de serviciu ori la trecerea în rezervã.

OUG 84/2012 :
Art. 2. - Prevederile art. 7 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 19/2012, aprobata cu modificari prin Legea nr. 182/2012, si ale art. 1 alin. (4) si (5), art. 2, 3, art. 4 alin. (1) si (2), art. 6, 7, 9, 11, art. 12 alin. (2) si art. 13 ale art. II din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 80/2010 pentru completarea art. 11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar, precum si pentru instituirea altor masuri financiare in domeniul bugetar, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 283/2011, se aplica in mod corespunzator si in anul 2013.

OUG 103/2013:
art. 10. - (1) In anul 2014 nu se acorda ajutoarele sau, dupa caz, indemnizatiile la iesirea la pensie, retragere, incetarea raporturilor de serviciu ori la trecerea in rezerva.
M-am pensionat la termen in iunie 2013, de la autoritate nationala finantata extrabugetar.Prin CCMvalabil pana in noiembrie 2014)aveam dreptul la 12 salarii medii pe unitate pe care nu le-am obtinut.In 2014 persoanele care s-au pensionat au obtinut acest drept.Va rog sa-mi spuneti daca sunt sanse,va multumesc pentru intelegere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarii compensatorii la iesirea la pensie lumy23md lumy23md am iesit de 3 luni la pensie anticipata din invatamant,o colega care a iesit acum7 luni,dar pe caz de boala, a auzit ca ar putea lua doua salarii compensatorii ... (vezi toată discuția)
Salarii compensatorii pensionari m.a.i., la termen doru58 doru58 Începând cu data de 18.07.2013, am încetat raportul de serviciu cu D.G.P.M.B., odată cu împlinirea varstei de 55 ani şi 7 luni, respectiv la împlinirea ... (vezi toată discuția)