Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile lucrate sambata sau duminica si neplatite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile lucrate sambata sau duminica si neplatite

Daca angajatorul (in cazul meu statul) nu plateste zilele lucrate in weekend (nu le platea nici inainte, cu atat mai putin acum cand ne mai taie si din salariu) dar imi cere sa lucrez, spuneti-mi va rog, pentru o sambata sau o duminica lucrate, cate zile libere trebuie sa primesc, una sau doua? Deci ni s-a spus ca zilele lucrate in weekend nu se platesc ci se compenseaza doar prin libere. Mentionez ca nu lucrez intr-o unitate cu foc continuu sau altceva de genul acesta.
Multumesc
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....
Bună ziua
Lucrez la o firmă de pază în ture de zi 16 ore o zi da una liberă orele lucrate în plus se plătesc normal liber compensare nu se dă că neau plătit așa spune administratorul
Pe luna , iesit cu ore lucrate in plus fata de numarul de ore lucratoare din acea luna?