Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cum se infiinteaza srl?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cum se infiinteaza srl?

Buna.
Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti si mie cum se infiinteaza un srl pentru colectare
fier vechi. Ce autorizatii, ce acte si cam cat costa daca aveti idee.
Aveti idee cumva si daca functioneaza asta la ora actuala? Sper sa imi raspundeti cat mai sincer si mai urgent. Va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
srl se infiinteaza la registrul comertului sau mergi la un cabinet de avocatura care face toate demersurile infiintarii unei societati.
informatii pe www.onrc.ro
Mai mult verificati si legislatia din 2010. Modalitatea de infiintare a unei societati comerciale a suferit cateva modificari.
Mult succes,
Buna ziua,
Infiintarea firmei se face la fel ca in cazul oricarui SRL obisnuit. Nu sunt necesare avize, sau autorizari prealabile..

Ulterior, pentru a va desfasura activitatea in mod legal, va trebuie sa aveti in vedere o serie de detalii, cum ar f:
→ Punctul de lucru nu trebuie sa fie amplasat intr-o zona rezidentiala, comerciala, etc, ci intr-o zona industriala, sau la limita unei zone industriale;
→ Autorizatia de Mediu, mai exact demersurile de autorizare pe linie de mediu, reprezinta urmatoarea etapa, ce trebuie parcursa dupa infiintarea punctului de lucru si obtinerea Certificatului Constatator de la Registrul Comertului;
→ Apoi este necesara obtinerea unui Certificat de Urbanism pentru punctul de lucru;
→ Dupa care urmeaza o serie de demersuri la Primaria Capitalei (obtinere aviz), Prefectura (obtinere autorizatie de colectare), Administratia Financiara si Primaria de Sector (pentru municipiul Bucuresti);
→ De asemenea, foarte important, societatea trebuie sa incheie un contract cu o firma de salubrizare.

Bineinteles, sunt o serie intreaga de detalii, pentru fiecare demers in parte..
Primoris SRL, Consilier juridic