Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale daca se poate o indrumare.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

daca se poate o indrumare.

Am o soc. comerciala (srl) si am activat de curind inca un cod caen ptr. comert cu ridicata a deseurilor(fier ,baterii etc) .Ce ma intereseaza este cum trebuie sa imi desfasor activitatea ptr a fi in regula din p.d.v legal si aici fac referire ce trebuie sa aiba sau sint obligat avize ,cantar, casa de marcat sau daca cineva stie exact cum artrebui sa arate o astfel de afacere.Orice indrumare este bine venita.Va multumesc tuturor .Pa.
Pe scurt, principalele chestiuni, pe care trebuie sa le aveti in vedere sunt:
1) punctul de lucru nu trebuie sa fie amplasat intr-o zona rezidentiala, comerciala, etc, ci intr-o zona industriala, sau la limita unei zone industriale;
2) urmeaza demersurile pt obtinerea Autorizatiei de Mediu;
3) apoi este necesara obtinerea unui Certificat de Urbanism pentru punctul de lucru;
4) dupa care urmeaza o serie de demersuri la Primaria Capitalei, Prefectura, Administratia Financiara si Primaria de Sector (pentru municipiul Bucuresti);
5) de asemenea, foarte important, societatea trebuie sa incheie un contract cu o firma de salubrizare.