Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere contract de munca

Cum se poate desface contractul de munca al administratorului unei asociatii de proprietari?
Ce motive trebuie invocate, care sunt prevederile legale in acest sens?

In Monitorul Oficial nr. 490/23 iulie 2007, a fost publicata Legea nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari.
Administratorul, persoană fizică sau juridică, are, în principal, următoarele atribuţii:
a) prestarea serviciilor în mod profesional;
b) gestionarea bunurilor materiale şi a fondurilor băneşti;
c) efectuarea formalităţilor necesare în angajarea contractelor cu furnizorii de servicii pentru exploatarea şi întreţinerea clădirii, derularea şi urmărirea realizării acestor contracte;
d) asigurarea cunoaşterii şi respectării regulilor cu privire la proprietatea comună;
e) gestionarea modului de îndeplinire a obligaţiilor cetăţeneşti ce revin proprietarilor în raport cu autorităţile publice. Obligaţiile cetăţeneşti sunt cele stabilite, potrivit legii, de adunarea generală a proprietarilor;
f) îndeplinirea oricăror alte obligaţii expres prevăzute de lege.

Daca administratorul nu isi indeplineste aceste obigatii, in conditiile codului muncii se poate dispune incheierea contractului de munca a acestuia.