Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducere 25% la indemnizatie concediu de odihna pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducere 25% la indemnizatie concediu de odihna pe lunile iulie si august 2010?

Cum procedam cand nu se aplica art.145 din Codul Muncii ? Cine ne apara drepturile ?... S-a abrogat cumva art.145 si nu stim noi ? X-(
:training: Consider ca este un abuz de interpretare a Legii 118/2010(art.1)
Daca se reduc 25% si la indemnizatia de concediu, greu mai reusim sa recuperam banii...Dar poate asta se si doreste sa-i recuperam la "sfantul asteapta".=D>
nu este nici o noutate ca nu se respecta legea in tara asta, iar recuperarea banilor doar pe calea justitiei daca binevoieste si justitia sa dea castig de cauza! bani si timp pierdut ca deobicei!
Conform art. 1 din Legea nr.118/2010, "cuantumul brut la salariilor lunare de încadrare, inclusiv sporuri, indemnizaţii şi alte drepturi salariale, precum şi alte drepturi în lei sau în valută, stabilite în conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 şi ale O.U.G. nr. 1/2010,se diminuează cu 25%.
Prin urmare, doar sporurile, indemnizaţiile şi alte drepturi salariale, precum şi alte drepturi în lei sau în valută prevăzute în Legea nr. 330/2009 şi OUG nr. 1/2010 se reduc cu 25%, toate celelalte drepturi prevăzute de alte acte normative nu suferă această reducere, dacă în textul Legii nr. 118/2010 nu se prevede expres diminuarea lor.

Indemnizaţia de concediu nu e prevăzută nici de Legea nr. 330/2009, nici de OUG nr. 1/2010, ci de Codul Muncii, prin urmare consider ca nu se reduce cu 25%.
Art. 145. - ”(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
Art. 1
(1) Prezenta lege are ca obiect de reglementare stabilirea unui sistem unitar de salarizare pentru personalul din sectorul bugetar platit din bugetul general consolidat al statului.
(2) Incepand cu data intrarii in vigoare, in tot sau in parte, a prezentei legi, drepturile salariale ale personalului prevazut la alin. (1) sunt si raman in mod exclusiv cele prevazute in prezenta lege.

I. Atata timp cat salariile, indemnizatiile, sporurile pe baza carora se calculeaza indemnizatia de concediu au fost reduse cu 25% rezulta ca si cuantumul acesteia se va diminua corespunzator chiar daca nu este precizat expres acest fapt in Legea nr. 118/2010.:">
Daca salariul de baza creste sau scade, automat se modifica si sporurile calculate in functie de acesta, e acelasi lucru...
II. Este gresit sa vi se reduca cu 25% indemnizatia de concediu cuvenita pe luna iulie, deoarece in cele 3 luni anterioare nu ati avut diminuate drepturile salariale cu 25%.Doar indemnizatia pe luna august ar trebui sa fie mai mica, datorita reducerii pe luna iulie.
=D>Sunt multumita de raspuns dar nu avem nicio putere atat timp cat ordonatorul principal de credite a redus din start bugetul raportat la indemnizatiile de concediu cu 25%! pana ne da dreptate justitia banii sunt papati! :help:
La noi in invatamant indemnizatiile de C.O. pentru iulie si august, la personalul didactic se vireaza impreuna dintotdeauna. Nu ar trebui sa se reduca cu 25% nicio luna. Numai pentru personalul nedidactic care are in luna iulie activitate, ar trebui sa se calculeze C.O. pentru luna august 2010 astfel: mai(intreg)+iunie(intreg)+iulie(-25%), s.a.m.d. pentru septembrie, apoi cu luna octombrie 2010 redus de tot cu 25%. Se mizeaza pe faptul ca, sindicatele noastre pana dau in judecata pentru apararea drepturilor salariale, pana se obtin inapoi drepturile...este cale lunga.Mai este si O.U.71/2009 cu O.U.18/2010 care privesc plata drepturilor castigate in instanta ce se vor acorda incepand cu 2011 pana in 2100(toamna), pana atunci "ori moare magarul, ori se pierde samarul" si toul este OK!:yeah:
freeelis a scris:

Conform art. 1 din Legea nr.118/2010, "cuantumul brut la salariilor lunare de încadrare, inclusiv sporuri, indemnizaţii şi alte drepturi salariale, precum şi alte drepturi în lei sau în valută, stabilite în conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 şi ale O.U.G. nr. 1/2010,se diminuează cu 25%.
Prin urmare, doar sporurile, indemnizaţiile şi alte drepturi salariale, precum şi alte drepturi în lei sau în valută prevăzute în Legea nr. 330/2009 şi OUG nr. 1/2010 se reduc cu 25%, toate celelalte drepturi prevăzute de alte acte normative nu suferă această reducere, dacă în textul Legii nr. 118/2010 nu se prevede expres diminuarea lor.

Indemnizaţia de concediu nu e prevăzută nici de Legea nr. 330/2009, nici de OUG nr. 1/2010, ci de Codul Muncii, prin urmare consider ca nu se reduce cu 25%.

Felicitari freeelis! =D>
Prin urmare diminuarea de 25%, nu se aplica asupra indemnizatiei de CO si CM.
Concediile medicale sunt reglementate de OUG 158/2005...ordonanta care nu se regaseste in Lg.118/2010.
Baza de calcul a ambelor indemnizatii, vor fi afectate incepand cu luna august, deoarece venitul brut al lunii iulie va fi diminuat cu 25%....asa cum a subliniat si MOSOR.
andad, utilizator