Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducere 25% la indemnizatie concediu de odihna pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducere 25% la indemnizatie concediu de odihna pe lunile iulie si august 2010?

Cum procedam cand nu se aplica art.145 din Codul Muncii ? Cine ne apara drepturile ?... S-a abrogat cumva art.145 si nu stim noi ? X-(
:training: Consider ca este un abuz de interpretare a Legii 118/2010(art.1)
Daca se reduc 25% si la indemnizatia de concediu, greu mai reusim sa recuperam banii...Dar poate asta se si doreste sa-i recuperam la "sfantul asteapta".=D>
X-(S totusi ne-au redus cu 25% indemnizatia C.O. pe luna iulie 2010. Cu cine sa te lupti? Cu morile de vant si cu nedreptatile, ca asa-i in Romania, fiecare face ce vor "EI" :oops: si :hammer: Ne jucam de-a legislatia in favoarea "LOR":training: "Cel satul nu-l va crede niciodata pe cel flamand" Totusi ar trebui sa se respecte Codul Muncii, ca... vorba aceea,inca nu s-a abrogat. Ne mai tinem sus si tare ca am intrat in UE. Rusine sa ne fie ca nu se respecta drepturile omului. Avem niste sindicate oare?:clapping: De ce nu ne apara drepturile? Doar sunt sustinuti financiar de cotizatiile noastre.X-( Este dureros peste masura.:(( Iubitul nostru popor roman a fost si este rabdator, dar pana cand?:help:
Ce parere aveti ..... reducerea cu 25% se aplica si pt. al 13-lea salariu?

Multumesc cu anticipatie!
andad a scris:

Ce parere aveti ..... reducerea cu 25% se aplica si pt. al 13-lea salariu?
Multumesc cu anticipatie!

Legea 330 art 25, "premiul anual (sau al 13-lea salariu ) se calculeaza ca fiind media salariilor de baza realizate in anul pemntru care se face premierea..." ca atare se va diminua aceasta medie...
deci nu se pune problema unei alte diminuari, dupa ce s-a facut media, fie doar si pentru faptul ca se acorda in ianuarie 2011 cind nu mai opereaza legea 118...
ellena a scris:

andad a scris:

Ce parere aveti ..... reducerea cu 25% se aplica si pt. al 13-lea salariu?
Multumesc cu anticipatie!

Legea 330 art 25, "premiul anual (sau al 13-lea salariu ) se calculeaza ca fiind media salariilor de baza realizate in anul pemntru care se face premierea..." ca atare se va diminua aceasta medie...
deci nu se pune problema unei alte diminuari, dupa ce s-a facut media, fie doar si pentru faptul ca se acorda in ianuarie 2011 cind nu mai opereaza legea 118...

Este adevarat ....dar daca se acorda in luna august 2010 pt anul 2009...ce facem?
andad, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~