Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Extras Carte Funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Extras Carte Funciara

Buna ziua.
Mi s-a retrocedat proprietatea pe legea 112 prin hotarare judecatoreasca. Tot prin hot jud s-a anulat contractul de vanzare-cumparare facut de ICRAL cu chiriasul, in urma acestor demersuri parasind imobilul (chiriasul). Prin proces am obtinut “dispune radierea numerelor cadastrale aferente imobilului situat in bucuresti...inscrise pe numele paratei...”. Trebuie sa fac cadastrul si intabulare, imi trebuie extras de carte funciara pentru informare, dar in cererea pentru eliberarea acesteia mi se cere nr. Cf si nr. Cadastral. Cum pot proceda pentru ca eu abea acum trebuie sa fac cadastrul si sa intabulez casa pe numele meu.
Va multumesc.
parerea mea este ca acest lucru ar trebie sa stie cel care iti face cartea funciara, ( firma respectiva) ....
logic vorbind acum daca prin hotararea s-a dispus radierea numerelor cadastrale aferente imobilului situat in............., acest imobil nu mai are carte funciara deci nu ai ce numar sa treci in cerere,,,,aceasta cerere o adresezi ca si cum ii faci carte funciara ca si cand el ( imobilul ) nu a avut carte funciara,,,,asta inteleg eu din hotararea ta....dar zic ca imobilul are carte funciara in continuare tu doar trebuie sa treci numele tau la proprietar pe aceasta carte și te poti folosi de numerele pe care le a avut si pana la hotarare
Va multumesc pentru amabilitate.
De fapt instanta nu ar fi trebuit sa anuleze numerele cadstrale ale imobilelor repective ci sa dispuna intabularea dreptului de proprietate asupra acestora si inscrierea in cartea funciara carre a fost deschisa in baza unei documentatii cadastrale ce identifica acele imbile. In situatia data eu cred ca trebuie sa mergeti in audienta la registratorul-sef de la Oficiul de cadastru si publcitate imobiliara al judetului respectiv sau al Municipiului Bucuresti. vezi www.ancpi.ro