Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de maternitate

cum se calculeaza mai exact si precis
Indemnizatia de maternitate neta = cuantumul indemnizatiei de maternitate – CAS

Cuantumul indemnizatiei de maternitate = media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiei * 85% * numarul de zile lucratoare din concediul medical

Media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiei = baza de calcul a indemnizatiei / zile baza de calcul.

Explicatii:
Baza de calcul a indemnizatiei = suma veniturilor realizate in ultimele 6 luni pe baza carora s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii (pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar).
Zile baza de calcul = numarul total de zile lucratare pentru care s-a achitat contributia in ultimele 6 luni.
Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul
Concediul de maternitate are caracterul unui concediu medical.
Concediul de maternitate nu se impoziteaza, se suporta integral din FNUASS.
CAS = din cuantumul indemnizatiei se retin doar 63 lei CAS (contributia de asigurari sociale se calculeaza la salariul minim brut pe economie, astfel: 600*10.5%*nr.zile cm/nr.zile lucratoare in luna).