Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Daca devin avocat ma pot suspenda si ulterior revenii ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Daca devin avocat ma pot suspenda si ulterior revenii in profesie ?

Vreau sa dau examenul la Barou dar nu vreau nici sa pierd definitiv posibilitatea de a activa ca designer.
Daca devin avocat ma pot suspenda si ulterior revenii in profesie ?
Va rog mult sa-mi spuneti legea, ordonanta etc. in care scrie acest lucru.
Multumesc.
eu cred ca e mai bine sa ia examenul de primire in profesie si dupa accea sa se gandeasca la incompatibilitati
Bineinteles ca dupa suspendare se poate reveni in avocatura. Ideea este daca o sa platiti taxa de intrare pare ca o veti plati si la reprimire. Incompatibilitatea exista dar urmati-va visul si profesia mai frumoasa pt dvs si mai rentabila.... .
oricum, daca va suspendati nu va puteti indeplini stagiul......deci ce folos???

de ce nu infiintati alaturi de cineva un SRL, dvs nefiind administrator ci doar asociat (ceea ce este permis) si sa desfasurati asa activitatea de design? in paralel cu stagiul in avocatura?

de asemenea, oricum ati avea ceva probleme intrucat dvs. ca persoana fizica (recte I.I.-dar practic tot persoana fizica sunteti, nu societate comerciala) aveti deja un CIF, nu? si cand veti solicita altul, ca avocat, e greu de spus daca se va putea...au mai fost cazuri pe aici (cineva care avea CIF ca traducator/PFA si apoi a solicitat CIF de avocat)