Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis auto retinut
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis auto retinut

Buna ziua! Va rog sa-mi comunicati si mie ce pot sa fac in urmatoarea situatie:
mi-a fost retinut permisul auto pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice, respectiv 0.90 g/l a fost rezultatul testului alcoolic.Ulterior am mers la o unitate sanitara unde mi-a fost prelevata proba de sange, iar pemisul auto mi-a fost retinut primind o dovada fara drept de circulatie.Intrebarile sunt urmatoarele:
- ce pot sa fac in aceasta situatie?
- care este limita minima de concentractie alcoolica admisa pentru incadrarea faptei ca si contraventie si nu ca infractiune?
- care este perioada maxima de suspendare a permisului auto in situatia descrisa mai sus si cum se poate recupera, sau daca se poate recupera?
-care sunt sanctiunile prevazute de lege pentru conducerea unui autovehicul sub influenta bauturilor alcoolice cu o concentratie alcoolica de 0.90g/l.
1- in aceasta situatie nu prea aveti ce face decat sa va angajati un avocat si sa va pregatiti apararea;
2-0,8 gr/%o este limita dintre contraventie si infractiune, insa in analizele de sange nu in etilotest;
3-cat priveste perioada maxima de suspendare a permisului...probabil ca se va deschide un dosar penal si abia dupa ce veti fi judecat si se va pronunta o sentinta definitiva si irevocabila , dupa un an de la aceasta data...puteti da din nou pentru permis;
4-pentru conducerea sub influenta alcoolului, pedeapsa este de la unul la 5 ani inchisoare. Insa aici se pot aplica circumstante atenuante in favoarea dvs. si puteti scapa si cu o pedeapsa mai mica de un an (6 luni).
av.M.Hornea
Mihaela Hornea, Avocat