Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

tatal meu a murit, am inteles ca daca apartamentul ii doar pe numele lui tata mie imi vine 3/4 din casa si mama 1/4..da?........dar daca apartamentul este si pe numele lui mama atunci cat imi revine mie si cat la mama?doar noi doi suntem mostenitori
In prima varianta- bun comun- sotia supravietuitoare (mama dvs.) are deja cota de 1/2 din aparatament la care se adauga 1/4 din cota de 1/2 a sotului decedat. Copiii mostenesc cota de 3/4 din cota de 1/2 a tatalui decedat.
Al doilea caz-bun propriu al sotului decedat- sotia supravietuitoare va beneficia de cota de 1/4 din intreaga masa succesorala, iar copii cota de 3/4.;)
Masa succesorala se imparte 1/4 sotia supravietuitoare si 3/4 dvs.
Doar ca in masa succesorala intra doar jumatate din imobil daca e bun comun ( indiferent pe ce nume e, daca e achizitionat in timpul casniciei).

Deci daca e si "pe numele mamei", ea isi pastreaza jumatatea ei si cealalata jumatate ( a tatalui ) se imparte cum am spus mai sus. In total mama va avea 5/8 si dvs. 3/8.