Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua,parintii mei au o casa si doresc sa va intreb cat mosteneste di casa tatal meu in conditiile in care mama a decedat si cat ne revine noua copii(2 fete),multumesc anticipat pentru raspuns.
sotul supravietuitor are o cota de 1/4 din masa succesorala
copiii impart in mod egal restul de 3/4. (3/8 fiecare).

In masa succesorala intra doar jumatate din casa. Cealalata jumatatea apartine deja tatalui dvs.
Deci in final tatal va avea 5/8 din casa. Restul de 3/8 au copiii.
romascanu, moderator
Daca imobilul este achizitionat sau construit de parintii dvs. in timpul casatoriei- deci este bun comun, tatal dvs. va mosteni in calitate de sot supravietuior 1/ 2 partea sa plus 1/4 din cealalta jumatate ( a mame) iar dvs. cu sora veti imparti fractia de 1/4.( sau altfel spus tatal 5/8 iar dvs. cu sora 3/8.)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat