Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

copil

Buna ziua sunt in italia as dori sa stiu daca tatal fetitei poate sa faca o procura unde sa o imputerniceasca pe mama mea sa vina cu ea in italia in vacanta pe cat termen se poate face care este minimul si maximul la o procura?iar daca mama se intoarce inapoi in romania fara fetita eu ce acte tr sa am sa dovedesc ca e copilul meu?pot sa ii fac pasaport in italia sau mama sa imi lase o procura la notar ca ma imputerniceste pe mine?mentionez ca sunt in divort cu sotul dar primul proces e in noiembrie va multumesc anticipat
Termenul procurii

Procura este valabila in termenul stabilit in cuprinsul ei, insa nu mai mult de termenul stabilit de lege . Potrivit regulii generale, termenul de valabilitate al procurii este de cel mult trei ani. Procura eliberata pentru incheierea unor acte juridice in afara R. M. si autentificata notarial este valabila pana la anularea ei de catre persoana care a eliberat-o. Daca termenul nu este indicat, procura este valabila timp de un an de la data intocmirii. Termenul de valabilitate al procurii de substituire nu poate sa depaseasca termenul de valabilitate al procurii initiale, in al careia termen a fost data .

Incetarea valabilitatii procurii

Actiunea procurii inceteaza, de regula, o data cu savarsirea actiunilor pentru a caror efectuare a fost eliberata. Pe langa aceasta regula, art.255 din Codul civil stabileste ca valabilitatea procurii inceteaza si la:
- expirarea termenului ei;
- revocarii imputernicirilor de catre reprezentat; persoana care a
eliberat procura poate revoca imputernicirile si anula valabilitatea procurii in orice moment; orice clauza contrara este nula;
- renuntarea reprezentantului de a executa imputernicirile delegate;
persoana careia ii este eliberata procura poate renunta la ea in orice moment; orice clauza contrara este nula;
- dizolvarii persoanei juridice care a avut calitatea de reprezentat, precum si a celei care a avut calitatea reprezentant;
- decesul, declararea disparitiei fara urma a persoanei fizice care a avut calitatea de reprezentat sau calitatea de reprezentant;
- declararea incapacitatii persoanei fizice care a avut calitatea de reprezentat sau reprezentant sau limitarea ei in capacitatea de exercitiu .
termenul valabilitatii procurii il stabiliti.
Cu procura am inteles,vreau sa stiu daca mama imi lasa copilul mie in italia eu ce acte tr sa am sa dovedesc ca e copilulu meu daca mama face pasaport trebuie sa treaca si copilul in el sau fetitei ii fac separat?eu in italia pot face pasaport cu fetita?o zi buna
Minorei ii trebuie pasaport, care se face in Romania, pt ca va avea nevoie mama dvs. de el cand vor trece granita.
Nu se mai trec minorii in pasaportul altcuiva, acum se face pasaport individual.

Doar daca se fura/ pierde/deterioreaza puteti obtine unul temporar de la consulatul roman din Italia.

Apoi, ca sa veniti dvs. cu fetita inapoi in Romania nu mai aveti nevoie decat de pasapoarte, nu si de procura. Nu trebuie sa dovediti cu nimic ca sunteti mama ei.

Mama dvs. nu trebuie sa isi faca pasaport, poate calatori cu cartea de identitate. Dar trebuie sa aiba cazierul judiciar in original, pt ca nu e parintele fetitei.
Ana-Maria Dutescu, Avocat