Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturile gravidelor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturile gravidelor

Am citit ca odata cu depunerea primului prenatal se depune si o cerere de acordare a compensatiei de 15% din salariul brut. Noi in institut avem contractul nostru colectiv de munca in care nu am gasit acest articol. Am inteles ca nu au voie sa treaca in aceste contract mai putin decat in Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010?? Daca este asa ce e de facut?
Cf CCMUNN 2007-2010
ART.66. - (1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractelecolective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

Cel mai indicat este ca salariata in cauza sa faca o cerere pentru acordarea acestei compensari, sa o semneze si sa o inregistreze la Departamentul de resurse umane a firmei.