Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Cine semneaza actele dupa disponibilizari?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Cine semneaza actele dupa disponibilizari?

Am o dilema.Pana acum actele /cererile/adresele,de la Serviciile de Evidenta a Persoanelor erau semnate de seful serviciului.In urma reorganizarii conform OUG 63/2010,ramanand doar 4 persoane,serviciul s-a desfiintat,devenind un compartiment,deci automat si postul de sef a fost eliminat.Legal am inteles ca acesta atributie ii revine de drept secretarului de care apartinem in organigrama.D.l secretar va putea sa delege ,sa imputerniceasca, printr-o dispozitie ca semnarea acestor acte sa se faca de unul din lucratori?Ar fi legal?Tinand cont de faptul ca acest functionar nu mai incaseaza spor de conducere el poate refuza acest lucru?
Daca postul de sef,in urma a OUG 63/2010 a fost restructurat si secretarul nu mai indeplineste legal functia de coordonare,atunci cine semneaza actele,totusi ?