Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata TVA achizitie extracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata TVA achizitie extracomunitara

Buna ziua.
Vreau sa va descriu un proces de vanzare cumparare si sa va intreb cine si unde plateste TVA ?

1.I.I inreg. in Romania ca si neplatitor de TVA achizitioneaza marfa de la o firma NON-UE neplatitoare de TVA .
2.Marfa se vinde unei firme non-UE neplatitoare de TVA.
3.Marfa se trimite catre clienti din UE din tara non-UE .

Rog raspuns cat mai rapid.Multumesc.

1.Marfa se va importa in Romania, plata TVA se face in vama la momentul depunerii declaratiei vamale;
2.marfa ce statut are? cine o vinde?
3. toate marfurile din statele terte - non-UE - la intrarea pe teritoriul comunitar trebuie sa li se atribuie un regim vamal, functie de statul membru de consum se va plati sau nu TVA la vama.
Achizitia se face intre firme online.
Marfa este scutita de taxe vamale ( conform Taric ) . Marfa este trimisa de la firma non-UE fin punctul (1) catre clientii firmei din UE a firmei non-UE din punctul (2) .

* I.I este intermediar.