Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concedierea colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concedierea colectiva

Sunt angajat intro institutie subordonata Consiliului Local, ca functionar public, institutie ce are un numar de 380 angajati(functionari publici si personal contractual). in urma disponibilizarii urmeaza sa fie concediate un numar de 140 persoane. Odata cu disponibilizarea persoanelor organigrama institutiei se va modifica..adica din 380 de posturi....vor ramane 240 posturi... am o nelamurire..intrucat nu au fost date criteriile de disponibilizare a celor 140 persoane, este posibil ca in baza modificarii organigramei,sa se sustina un concurs pentru ocuparea celor 240 posturi de catre cei 380 angajati, iar in urma acestui concurs cele 140 persoane declarate respinse in urma examenului sa fie disponibilizate?:(
Exista acest risc, dar avand in vedere ca discutam despre Administratia Publica locala, cel mai bine va interesati la "fata locului".
In legislatie este specificat clar ca doar cei care promoveaza concursul pot ocupa functia publica respectiva, dar, repet, nu am toate datele problemei.

Succes[sau mai bine spus succesuri:)]!
Da, exista aceasta posibilitate ... totusi pana la adoptarea unor noi masuri, cosnider ac sunt aplicabile prevederile OUG nr.98/1999.