Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Reincadrarea persoanelor disponibilizate
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Reincadrarea persoanelor disponibilizate

Am fost functionar public si am fost disponibilizata in dec. 2010. Luna aceasta, s-a vacantat un post similar cu cel pe care l-am ocupat eu, si pt ocuparea caruia institutia organizeaza concurs. As dori sa imi spuneti temeiul legal, prin care, daca se vacanteaza un post, institutia este obligata sa reincadreze din persoanele disponibilizate, fara concurs.
Probabil in Legea functionarului public gasiti aceasta prevedere.
In Legea functionarului public nu este specificat nimic privind disponibilizarile. Stiu ca exista undeva specificat ca nu se poate organiza concurs din moment ce ai facut disponibilizari, si ca esti obligat, ca institutie, sa reincadrezi din personalul disponibilizat. Dar nu gasesc :(
In mod normal daca ai fost disponibilizat, inseamna ca postul tau a fost restructurat. Atunci pe o perioada de 1 an nu poate fii reinfiintat. Dupa 1 an daca este reinfiintat atunci se organizeaza concurs, desi teoretic ar trebui sa fii rechemat pentru a iti lua postul in primire, tinand cont de faptul ca nu a fost restructurare din cauza ta, dar...
Asa este. Mereu "dar", "poate", "parca"... Multumesc
Nu exista o asemenea prevedere.
Faceti confuzie cu interdictia ce era prevazuta in codul muncii la concedierea colectiva....
Eventual va puteti lega de faptul daca institutia a cerut redistribuirea functionarilor publici din corpul de rezerva inainte de a recurge la concurs...
Asta daca indepliniti conditiile de ocupare a respectivului post...