Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... datorii la stat
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

datorii la stat

buna ziua,
as vrea sa-mi raspunda cineva si mie la o intrebare;
am datorii la finante impozit si tva, dar nu am bani in aceasta perioada si cum penalitatile cresc repede a-s vrea sa depun insolventa in scopul reorganizarii sau concordat preventiv , in cazul acesta fiscul ma poate executa silit?, se mai adauga in aceasta perioada de reorganizare penalitati?
multumesc
Un plan de reorganizare se poate depune numai daca societatea are capacitatea reala de a-si reorganiza activitatea.
De la data deschiderii procedurii se suspenda orice act de executare silita, toti creditorii avand posibilitatea legala de a-si valorifica dreptul de creanta in cadrul procedurii insolventei.
Pentru creantele garantate se percep in continuare accesorii ( dobanzi, penalitati), pentru celelalte nu, afara de cazul in care, in planul de reorganizare se prevede altfel.