Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general control de fond la firma de termopane
Discuție deschisă în Contabilitate în general

control de fond la firma de termopane

are cineva idee pe ce se mai pune accent la o firma de termopane in cazul unui contro de fond? (in afara de intrari,iesiri,fise de magazie,bonuri de consum materii prime,salarii...)
registru inventar, registru jurnal, balantele de verificare, registru fiscal!
da si astea.ma gandeam daca trebuie altceva decat in mod normal.auzisem ca ar trebui si ceva acte pt resturile ce raman in urma procesului de transformare a materiilor prime in produse finale.stiti ceva legat de asta?
multumesc.
ce si cât se folosește, ce, cât și cum se folosește ce rămâne o cam stabilește tehnologul, și se regăsește într-o fișă de producție. în contabilitatea financiară se trimit consumurile și valorile valorile obținute din producție.

ar fi culmea ca ăștia care ne controleaza, să ne învețe și producție.

un control de fond se desfășoară cam așa: vin pe capul tău o armată (acum, dacă îi mai reduc, poate vin mai puțini)., stau mult ca să-și justifice activitatea - dacă se întorc la sediu sunt trimiși în alt control, așa că o lălăie pe la controlat. trebuie să-i ții cu pizza, etc. dacă îî intrebi chestiuni de fond, legate de control, habar n-au, dar gasesc ei că n-ai rotunjit a-urile și o-urile suficient și te ard.

dacă sunt excepții, ele sunt de salutat.

nu-i bine să te iei cu iei în gură, chiar dacă ai dreptate, că nu știi ... ruda cui, sau amanta cui este controlorul.

o variantă ar fi să apelați , pe lăngă contabilul propriu, la consultanța unui "cabinet" de contabilitate al unei soții de ... controlor. #-o

știu că toată lumea știe chestiunile astea, că evită să le discute, și .... merge treaba. poate ar trebui și aici să se intre în normalitate, să fim controlați cu bun simț și competență profesională. e umila mea părere :">
memitsc, utilizator
saru' mana!o sa ma duc poimaine chiar bine dispusa datorita tie.(in timpul controlului eu o sa stau sa compar realitatea cu ce ai spus tu aici...sa vedem rezultatele).ce mai conteaza acum ce finalitate va avea controlul,atata timp cat voi afla daca e asa cum ai spus sau nu!:giggle:
a si mi-am mai amintit o chestie: inventarele sa fie ok , in caz de nevoie si stocurile aici ar putea sa ii intereseze, o verificare prin sondaj!