Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Copil inscris in pasaportul mamei
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Copil inscris in pasaportul mamei

Buna ziua,
As dori sa va intreb urmatorul lucru: Sunt cetatean moldovean, rezident in Romania, casatorita cu cetatean roman, si am dori sa plecam in afara, in Italia pentru o scurta calatorie de o saptamana, pentru un training, si vrem sa plecam toti trei, adica impreuna si cu baiatul Pasaportul baiatului care are 4 ani a expirat, iar un pasaport nou ar costa in jur de 3 mln. Vroiam sa va intreb daca este obligatoriu sa ii fac un alt pasaport, daca copilul este treut in pasaportul meu care este un pasaport moldovenesc? mentionez ca copilul are si cetatenie romana si moldoveana, iar noi vom pleca impreuna cu tatal copilului, sotul meu care este cetatean roman, si astfel vom pleca fara a ne lua viza
Va multumesc.
Este obligatoriu ca minorul sa aiba pasaport individual.
Trebuie sa ii faceti altul nou.