Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... pasaport - e necesar pentru a calatori in UE?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

pasaport - e necesar pentru a calatori in UE?

Pentru a vizita Ungaria, Austria trebuie pasaport sau daca suntem in Uniunea Europeana putem trece doar cu buletinul?
Cu CI
In statele membre ale UE , cetatenii acestora care au eliberat un act de identitate , pot circula doar cu cartea de identitate .
Doar minorii cetateni romani pana in 14 ani , au nevoie de pasaport .
Asa este, dupa cum v-au raspuns si stimabilele mele colege.
Din 2007, de cand Romania este membra UE puteti calatori in cele
25 de state membre, printre care si Ungaria si Austria, fara
pasaport.
Daniel Coman, Avocat
Daniel Coman a scris:

Asa este, dupa cum v-au raspuns si stimabilele mele colege.
Din 2007, de cand Romania este membra UE puteti calatori in cele
25 de state membre, printre care si Ungaria si Austria, fara
pasaport.

Cu tot respectul fata de dvs , dle avocat , pana in 2007 , numarul statelor membre ale Uniunii Europene era de 25 . Sunt convinsa ca ati apasat din greseala o alta tasta . :)
De la 1 ianuarie 2007 , odata cu aderarea Romaniei si Bulgariei , numarul statelor membre ale UE este de 27 .
Plus ca aquis-ul Schengen , precum si libera circulatie se aplica pe langa cele 27 state membre si in CH si EEA ( Comunitatea Helvetica - Elvetia , si EEA-Norvegia , Islanda si Liechestein ) , garantie oferita ptr acestea din urma prin Directiva CE 38/2004 a Parlamentului European .
diana ramona a scris:

Daniel Coman a scris:

Asa este, dupa cum v-au raspuns si stimabilele mele colege.
Din 2007, de cand Romania este membra UE puteti calatori in cele
25 de state membre, printre care si Ungaria si Austria, fara
pasaport.

Cu tot respectul fata de dvs , dle avocat , pana in 2007 , numarul statelor membre ale Uniunii Europene era de 25 . Sunt convinsa ca ati apasat din greseala o alta tasta . :)
De la 1 ianuarie 2007 , odata cu aderarea Romaniei si Bulgariei , numarul statelor membre ale UE este de 27 .
Plus ca aquis-ul Schengen , precum si libera circulatie se aplica pe langa cele 27 state membre si in CH si EEA ( Comunitatea Helvetica - Elvetia , si EEA-Norvegia , Islanda si Liechestein ) , garantie oferita ptr acestea din urma prin Directiva CE 38/2004 a Parlamentului European .

Asta e raspunsul pe care-l asteptam.
Nu am apasat nimic din greseala - nici macar o tasta!
Inca o data aplauze pt. Ramona Diana =D>.
Raspunsul meu era prea simplist, dar complexitate raspunsului tau m-a
lasat mut - :stunned:
Felicitari! :vishenka:
Daniel Coman, Avocat