avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... pasaport - e necesar pentru a calatori in UE?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

pasaport - e necesar pentru a calatori in UE?

Pentru a vizita Ungaria, Austria trebuie pasaport sau daca suntem in Uniunea Europeana putem trece doar cu buletinul?
Cel mai recent răspuns: Daniel Coman , Avocat 11:16, 19 Iulie 2010
Cu CI
In statele membre ale UE , cetatenii acestora care au eliberat un act de identitate , pot circula doar cu cartea de identitate .
Doar minorii cetateni romani pana in 14 ani , au nevoie de pasaport .
Asa este, dupa cum v-au raspuns si stimabilele mele colege.
Din 2007, de cand Romania este membra UE puteti calatori in cele
25 de state membre, printre care si Ungaria si Austria, fara
pasaport.
Ultima modificare: Duminică, 18 Iulie 2010
Daniel Coman, Avocat
Daniel Coman a scris:

Asa este, dupa cum v-au raspuns si stimabilele mele colege.
Din 2007, de cand Romania este membra UE puteti calatori in cele
25 de state membre, printre care si Ungaria si Austria, fara
pasaport.


Cu tot respectul fata de dvs , dle avocat , pana in 2007 , numarul statelor membre ale Uniunii Europene era de 25 . Sunt convinsa ca ati apasat din greseala o alta tasta . :)
De la 1 ianuarie 2007 , odata cu aderarea Romaniei si Bulgariei , numarul statelor membre ale UE este de 27 .
Plus ca aquis-ul Schengen , precum si libera circulatie se aplica pe langa cele 27 state membre si in CH si EEA ( Comunitatea Helvetica - Elvetia , si EEA-Norvegia , Islanda si Liechestein ) , garantie oferita ptr acestea din urma prin Directiva CE 38/2004 a Parlamentului European .
diana ramona a scris:

Daniel Coman a scris:

Asa este, dupa cum v-au raspuns si stimabilele mele colege.
Din 2007, de cand Romania este membra UE puteti calatori in cele
25 de state membre, printre care si Ungaria si Austria, fara
pasaport.


Cu tot respectul fata de dvs , dle avocat , pana in 2007 , numarul statelor membre ale Uniunii Europene era de 25 . Sunt convinsa ca ati apasat din greseala o alta tasta . :)
De la 1 ianuarie 2007 , odata cu aderarea Romaniei si Bulgariei , numarul statelor membre ale UE este de 27 .
Plus ca aquis-ul Schengen , precum si libera circulatie se aplica pe langa cele 27 state membre si in CH si EEA ( Comunitatea Helvetica - Elvetia , si EEA-Norvegia , Islanda si Liechestein ) , garantie oferita ptr acestea din urma prin Directiva CE 38/2004 a Parlamentului European .



Asta e raspunsul pe care-l asteptam.
Nu am apasat nimic din greseala - nici macar o tasta!
Inca o data aplauze pt. Ramona Diana =D>.
Raspunsul meu era prea simplist, dar complexitate raspunsului tau m-a
lasat mut - :stunned:
Felicitari! :vishenka:
Ultima modificare: Luni, 19 Iulie 2010
Daniel Coman, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sederea cu pasaport american 90 de zile in schengen (ungaria) si apoi 90 de zile in romania murphy01 murphy01 Se poate ca un american doar cu pasaportul sa stea 90 de zile in Romania si apoi direct 90 de zile in Ungaria fara sa fie nevoit sa paraseasca UE complet ... (vezi toată discuția)
Vechime munca euprotopopescu69 euprotopopescu69 Am 8 luni de zile lucrate cu contract de munca in CH kanton Sankt Gallen. Poate sa-mi spuna cineva daca am dreptul la o adeverinta de vechime si daca aceasta ... (vezi toată discuția)
Tva extracomunitar NICOL72 NICOL72 Buna ziua, o firma din Romania presteaza servicii pentru o firma din Surinam, cum procedez cu TVA-ul, se platese in Romania sau acolo si de catre cine? Cum se ... (vezi toată discuția)